Zvicra

Parlamenti i Valisit kundër ndalimit të shamisë myslimane në shkolla, SVP proteston

Qytetarët e Kantonit të Valisit nuk do të munden të votojnë në referendum për iniciativën kundër mbulesës. Këtë iniciativë e ka lansuar partia SVP...

18 muaj burg për zviceranen: Kishte provuar t`i bashkohej ISIS-it bashkë me djalin 4 vjeçar

Një zvicerane, sot 31 vjeçe, e konvertuar në islam, është dënuar sot nga Gjykata Federale Penale e Zvicrës në Bellinzona me 18 muaj burg,...

Çdo i katërti i huaj në Zvicër ka përjetuar diskriminim

Afërsisht çdo i katërti banor i Zvicrës me prejardhje të huaj ka përjetuar përvoja të diskriminimit ose të racizmit të ushtruar ndaj tij. Por...

Të rinjtë dhe fëmijët pritet të marrin pasaportat zvicerane pa pagesë

Në qytetin e Lucernit gjatë vitit që po kalon, janë natralizuar gjithsej 560 të huaj. Afër gjysma e tyre, 245 janë fëmijë, të mitur...

Parlamenti, më i ashpër se Qeveria në masat kundër terrorizmit

Javën e kaluar Këshilli Federal pati shpallur masa më rigoroze për luftimin e terrorizmit. Ndër këto masa ishte arresti shtëpiak, ndalimi i qasjes në...

Abuzuesit e pensioneve dhe ndihmave sociale, të ndiqen edhe me GPS

Dhoma Nacionale e Parlamentit të Zvicrës ka vendosur që në të ardhmen personat e dyshuar se marrin pa të drejtë pensionin e invaliditetit, të...

Cilat fjalë i kanë kërkuar më shumë zviceranët në internet

“Google Zvicra” ka publikuar fjalët më të kërkuara në vitin 2017, me rezultate që tregojnë se teknologjia dhe tenisi, janë më të kërkuarat, shkruajnë...

Arkitekti nga Kosova, autor projektesh në “Bregun e artë” të Cyrihut

Të gjithë ata që duan të jetojnë në lagjen shumë të njohur dhe luksoze të Cyrihut, në “Bregun e artë (“Goldküste”), duhet të gërmojnë...

Cilat rrjete sociale i përdorin të rinjtë zviceranë?

Përdorimi i Snapchat dhe Instagram e kaloi atë të Facebook, në mesin e të rinjve zviceranë në vitin 2017, sipas një sondazhi të fundit...

Zvicra nuk do të heqë sekretin bankar në raportet brenda vendit

Sekreti bankar, kur ai praktikohet brenda Zvicrës, nuk do të dalë nga përdorimi. Pas Dhomës Nacionale, edhe Dhoma e Kantoneve (Senati) e Parlamentit...

Të fundit

‘T’i drejtohemi ODHIR’/ Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri-opozitës: Hajdeni me një produkt fillimisht

“Thirrja ime publike është se nëse dëshiron konsensus hajde me një produkt me një model Evropian. Nëse nuk e pranojmë hajde ta...

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...

Aliyev: Luftojmë derisa ushtria armene të largohet nga tokat tona

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno...

Nga politika te koronavirusi/ Pesë momentet kryesore të debatit mes Trump dhe Biden

Debati i parë i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ishte i zjarrtë nga fillimi deri në fund. Presidenti Donald...

Zbardhet vendimi i qeverisë për punësimin e 1 mijë mësuesve, ja si do të rekrutohen dhe paguhen

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e djeshme të punësojë 1 mijë mësues shtesë, për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19...
- ISLAMSHOP.CH -