Çavuşoğlu: Nëse Greqia i beson vetes, le të ulet në tryezë

Mos i humb

Rritje e rasteve me COVID-19 në Evropë, OBSH paralajmëron për tejmbushje të spitaleve

Përhapja e Covid-19 në Evropë po rritet orë pas ore, ku Francë dhe Spanja tanimë kanë kaluar shifrën e një milion të...

“Gjoba cënon liritë e njerëzve”, Rama i përgjigjet Metës: Karshillëk sikur je në pyll, për të rëndësi ka si të helmojë popullin për SHPK-në...

Në prezantimin e task forcës pro shëndetit, kryeministri Edi Rama, i ktheu përgjigje presidentit Ilir Meta, i cili në konferencën e një...

Dyshime se babai i saj u përfshi në vjedhjen e 2 milionëve, Këshilltarja e Balajt e pranon shkarkimin

Ish-këshilltarja e zv. kryeministrës, Albulena Balaj, Hajrie Gashi, ka reaguar pas shkarkimit nga detyra. Gashi e ka pranuar vendimin...

Lulet mbeten trend dhe në vjeshtë: Modelet e fustaneve që do t’i dashuroni

Sezoni i vjeshtës dhe dimrit imponon një prani masive të veshjeve shumëngjyrëshe. Dhe, padyshim që lulet janë një nga tendencat që vazhdojnë...

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, tha se Greqia tregoi qartë se është kundër dialogut për zgjidhjen e tensioneve në Mesdheun Lindor duke kundërshtuar iniciativat e ndërmarra në këtë drejtim.

Çavuşoğlu këtë vlerësim e bëri në konferencën e përbashkët për media pas takimit të tij me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Kongos, Bashkëpunim dhe Kongolezët Jashtë Vendit.

Kryediplomati turk duke folur në lidhje me stërvitjen e Turqisë në Mesdheun Lindor tha se, “Stërvitja jonë kryhet në kuadër të rregullave të NATO-s”.

Turqia dhe Republika Turke e Qipros Veriore mes 6-10 shtator zhvillojnë stërvitjen “Stuhia e Mesdheut”.

Çavuşoğlu gjithashtu tregoi se Greqia duke kundërshtuar iniciativat e fundit për dakordim tregoi qartë se nuk është pro dialogut. “Nëse Greqia i beson vetes, le të ulet në tryezë. Le të tregojë para të gjithëve se është në të drejtë. Edhe ne kemi gjëra për të thënë”, u shpreh ai.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kishte njoftuar se Turqia dhe Greqia kanë rënë dakord të zhvillojë bisedime teknike për krijimin e mekanizmave për parandalimin e konfliktit në Mesdheun Lindor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Nëse keni ndonjë nga këto 7 aplikacione, duhet ta fshini atë

Shumë aplikacione pretendojnë se do të lehtësojë disa aspekte të jetës për ju, qoftë dëgjimi i muzikës, luajtja e lojërave video, kujdesi...

Krem Pasticerie me Shije Portokalli – Delikatesa që Duhet të Provoni

Kremi i pastiçerisë mund të themi se është mbretëresha mes shumë shijeve të ëmbëlsirave. Kudo ku ta vendosni receta...

Njeriu që fitoi dy herë lotarinë brenda vitit

Shanset për të fituar të paktën një herë në jetë lotarinë janë të pakta, por ky njeri e ka sfiduar fatin dy...

Trajtimi Natyral Për Variçet Me Hudhër, Limon Dhe Vaj Ulliri

Venat varikoze ose siç i njohim ndryshe variçet janë një problem shëndetësor i përhapur gjërësisht në botë. Bëhet fjalë...

Zanafilla e Shumë Sëmundjeve Nis Nga Stomaku – Çfarë Duhet Të Bëni

Mbi 2000 vjet më parë, Hipokrati, i njohur si Ati i Mjekësisë, paralajmëroi se stomaku përbën zanafillën e të gjitha sëmundjeve.