Çfarë Thonë Duart Për Shëndetin e Organizmit Tuaj? – Sinjalet Për Sëmundjet

Mos i humb

Kërkesat e avokatëve/ Haxhia: Do të reagojmë nëse nuk merren parasysh

Një drejtësi që i bindet vetëm prokurorisë dhe nuk merr parasysh kërkesat e avokatëve, që mbrojnë në fushëbetejën e gjyqësorit interesat e...

“Covid-19, përballja e madhe e shekullit”, Tritan Kalo zbulon “surprizën” në prag të pensionit, mesazh politikës dhe kritikëve

Mjeku i njohur, Tritan Kalo, shkruan në “Facebook” se përballja me pandeminë e koronavirusit ishte një “surprizë” për të në prag të...

“Shqiponjat” neutralizojnë shkodranin me precedent kriminal, qarkullonte me armë zjarri të mbushur gati për qitje

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin “KOMANI”, duke arrestuar një 50-vjeçar me precedent kriminal dhe sekuestruar jë armë zjarri pistoletë me një...

Greqia shtyn hapjen e Kapshticës deri më 14 dhjetor: Asnjë hyrje-dalje apo lëvizje deri në këtë datë

Greqia shtyn hapjen e pikës kufitare të Kapshticës dhe 10 ditë të tjera. Ndonëse ishte planifikuar që Kapshtica të qëndronte e mbyllur...

Nuk është aspak rastësi që kur studentët e Mjekësisë mësojnë mënyrat e ekzaminimit të pacientëve, e nisin këtë vëzhgim gjithnjë nga duart.

Duart rrëfejnë shumë për shëndetin e njeriut e në këto kohë të vështira ato mund të paralajmërojnë edhe praninë e COVID-19 në organizëm.

Koronavirusi

Ndoshta shumë nuk e dinë por në disa raste është vënë re që njerëzit e prekur nga COVID-19 kanë gishtat dhe duart e enjtura. Sipas Mayo Clinic, kjo enjtje quhet edemë dhe mund të ketë lidhje të drejtpërdrejtë me problemet që prekin veshkat dhe zemrën.

Mpirja ose plogështia e duarve, si dhe dhimbjet e kyçeve, konsiderohen si simptoma të infeksionit.

Sëmundjet e Ndryshme

Nën çdo thua gjendet një rrjet i tërë kapilarësh. Thonjtë e shëndetshëm kanë një nuancë rozë që reflekton gjakun e kuq të oksigjenuar në kapilarë.

Nëse ju vuani nga sasi të ulëta të oksigjenit si pasojë e një sëmundje kronike të mushkërive apo zemrës, gishtat mavijosen, një term që njihet si cianoza.

Kjo është arsyeja përse pacientëve në spital u kërkohet të heqin manikyrin nga thonjtë.

Dridhjet

Dridhjet e duarve mund të sinjalizojnë ankthin ose praninë e kafeinës së tepërt në trup.

Dridhja e duarve mund të sinjaliojë edhe probleme me tiroiden, sëmundjen e Parkinsonit ose çrregullimet bipolar.

Dridhja e njërës dorë mund të sinjalizojë një dobësim neuromuskular dhe rrallëherë kancerin në tru.

Zverdhja e Duarve

Nëse vëreni që ngjyra e lëkurës së duarve është e zverdhur, atëherë kjo mund të sinjalizojë verdhëzën ose një problem me pankreasin, tëmthin dhe mëlçinë.

Kur duart janë të zbardhura dhe të fryra, atëherë në organizëm mund të ketë një problem me tiroiden që nuk sekreton mjaftueshëm hormone.

Nëse duart marrin një nuancë rozë të çelët atëherë kjo mund të jetë shenjë e anemisë ndërsa skuqja e pëllëmbëve sinjalizon problem me mëlçinë.

Plakja Nis Tek Duart

Një nga shenjat fillestare që vihen re gjatë ekzaminimit të duarve është se ato rrëfejnë moshën e saktë të pacientit.

Me kalimin e viteve, lëkura e duarve hollohet dhe venat bëhen më të dallueshme.

Në shumë raste, në lëkurën e duarve shfaqen njolla të kafëta si pasojë e moshës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Burg për dy të rinjtë, tentuan të transportonin dy bomba me telekomandë drejt Malit të Zi! Zbardhet dëshmia

Gjykata e Lezhës ka lënë në burg dy personat e kapur me bomba me telekomandë në tentative për t’i trafikuar drejt Malit...

Kosovarët pushtojnë pikën kufitare të Morinës për një fundjavë në Shqipëri

Mëngjesin e kësaj të shtune, pika kufitare e Morinës ka pasur një fluks të lartë mjetesh që drejtoheshin nga qytetarë kosovarë.

Më shumë arsye për të kaluar në IQOS?

Në javën e parë të korrikut 2020, Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Shteteve të Bashkuara (FDA) deklaroi se tani ka autorizuar...

​Një sektor i shëndetshëm financiar është i domosdoshëm për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës

Deri më tani, sistemi financiar i Kosovës e ka përballuar ndikimin e krizës së shkaktuar nga COVID-19, por zgjatja e krizës mund...

Rama niset drejt SHBA-së: S’do lëmë gur pa lëvizur që vaksina anti-Covid të vijë sa më parë në Shqipëri!

Kryeministri Edi Rama është nisur ditën e sotme drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Lajmin e bën të ditur...