DËSHMITË

Mos i humb

Zingraf: Respektoni marrëveshjen e 5 Qershorit! Aktorët të bashkëpunojnë

U bëj thirrje të gjithë aktorëve të bashkëpunojnë për implementimin ligjor të ndryshimeve kushtetuese në Kodin Zgjedhor si dhe të respektojnë marrëveshjen...

Paralajmëron OBSH: Pandemia e koronavirusit mund të jetë e gjatë, niveli i rrezikut vijon të jetë shumë i lartë

Pandemia e koronavirusit ka të ngjarë të jetë e “gjatë”, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë të shtunën. Sipas medieve...

Shqipëria përballë COVID-19, gati 10% e vdekjeve pa sëmundje shoqëruese, mosha mesatare ulet në 66.8 vjeç

Ditët e fundit është rritur ndjeshëm numri i jetëve të humbura nga Covid-19, që nuk kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Mjekja mesazh të fortë nga spitali Covid: Po dominojnë moshat e reja pa sëmundje të tjera! Janë ditë jo të lehta

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, publikon në ‘Facebook’ mesazhin e mjekes Migena Qato, e cila iu bën thirrje qytetarëve të respektojnë rregullat...

Nga arabishtja: Dr. Amel Kurtishi

Dëshmia e lindjes është një letër, dëshmia e suksesit është një letër, dëshmia e diplomimit është një letër, dëshmia e vaksinimimit është një letër…dhë kështu vazhdon lista e letrave.

Dëshmia e kurorëzimit është një letër, pasaporta është vetëm letër, dëshmia e pronësisë është poashtu një letër, receta e barnave, ftesat e ndryshme, rekomandimi dhe dëshmia e sjelljes së mirë janë vetëm letra.

Si duket, jeta e njeriut është vetëm një grumbull i letrave, që i mbështjell koha, i shqyen dhe pastaj i hedh.

Jeta është bërë letra, gëzohemi për shkak të letrës, pikëllohemi për shkak të letrës, por e vetmja letër që njeriu nuk ka mundësi ta sheh është dëshmia e vdekjes.

Vepro dke synuar që ajo të jetë letra dhe dëshmia më e rëndësishme për ty. Aliu i biri i Ebu Talibit, Allahu qoftë i kënaqur me të, ka thënë: Dy çështje besimtari nuk i ka përgjithmonë, rininë dhe fuqinë, dy çështje i bëjnë dobi çdo besimtarit, sjellja e mirë dhe zemërgjerësia, dy çështje e lartësojnë besimatarin, modestia dhe plotësimi i nevojave të njerëzve, dy çështje i largojnë sprovat, lëmosha dhe ruajtja e lidhjeve familjare.

E tillë është jeta, në një kohë ke mundësi për të bërë diçka dhe në të njëjtën kohë privohesh nga ndonjë gjë tjetër.

Ndoshta ke pasuri por nuk ke kohe dhe fuqi, ndoshta ke fuqi dhe kohe por ndoshta nuk ke pasuri, ndoshta ke fuqi dhe pasuri por nuk ke kohë…

Shpeshherë mendojmë se jeta e tjerëve është më e mirë se jeta jonë, të tjerët e mendojnë të njëjtën për neve. Kjo ndodh sepse nga jeta jonë e kemi humbur një çështje të rëndësishme, ajo është të pajtohemi me atë që e posedojmë.

Po të kishte shitore ku shitet lumturia, njerëzit do shpejtonin drejtë tyre për të blerë lumturinë, madje edhe me çmimin më të shtrenjtë. Kanë harruar se xhamitë janë vende ku njeriu gjen prehje, qetësi, lumturi…

Nëse dëshiron ta mësosh pozitën tënde tek Allahu, shikoje pozitën e Allahut në zemrën tënde. Një urtësi që më pëlqeu thotë: E bardha nuk është domosdoshmërisht e bukur, ashtu si e zeza nuk është çdoherë e shëmtuar.

Qefini është i bardh por trishton, Qabja është e zeze por reflekton bukuri, njeriu vlerësohet me moral dhe jo vetëm me pamjen e tij, po të ishte burrëria me zë të lartë, qeni që leh do ishte zotëriu.

Nese elegancë do quhej zhveshja, fiset e xhunglave do ishin popujt më elegantë.

Para se të kërkosh atë që të mungon falënderoje Allahun për atë që e posedon. Elhamdulil-lah.
Një këshillë me vlerë: Namazi, lëmosha dhe leximi i Kuranit, le të jenë orenditë e varrit tënd.

Nxito para se të bëhet vonë. Në këtë botë aftësisë e tua i dëshmon me letra dëshmie dhe vërtetime.

Në botën tjetë veprat e tua të shënuara do të dëshmojnë, dhe si pasojë e veprave do të shpëtosh ose do të dënohesh.

Prandaj kujdes se çdo ditë më afër e ke momentin kur edhe për ty do të kërkohet çertifikata e vdekjes sikur është kërkuar edhe çertifikata e lindjes.

Në atë ditë jeta e kësaj bote do të përfundoje dhe do të fillon jeta e llogaridhënies dhe shpërblimit/dënimit.

Allahu i faltë mëkatet tona dhe na mëshiroftë. Amin /albislam.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Bamje me Hudhra dhe Vaj Ulliri – Shpejt, Lehtë dhe Shëndetshëm

Dashamirësit e bamjes, një perime tepër e shëndetshme për organizmin, janë gjithnjë në kërkim të recetave interesante për gatimin e saj.

Rast frymëzues, fëmijët mbledhin 41 mijë euro për të uriturit

Rreth 80 përqind e popullsisë në Jemen po vuan nga uria, dhe njerëzit kanë nevojë për ndihma humanitare për të mbijetuar.

Dërgesa të reja të armëve vijnë për forcat e Haftarit

Gjeneral Abdulhadi Dirah, zëdhënësi i njësisë së përbashkët të operacioneve Sirte-Jufra të ushtrisë libiane, tha se duke mbajtur municion ushtarak, aeroplanët e...

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...