Dy qytete zvicerane, në 10 vendet me teknologjinë më të mirë në botë

Mos i humb

Sot dita e Lumturimit të Nënë Terezës, humanistja shqiptare që fitoi çmimin ‘Nobel’ për Paqen

Sot shënohet 17-vjetori nga Lumturimi i Anjeze Gonxhe Bojaxhiu, Nënë Tereza, humanistja shqiptare fituese e Çmimit Nobel për Paqen. Nënë Tereza u...

“Mos të rrezikojmë mbylljen”/ Rama apel pronareve të lokaleve: Mos e sfidoni shtetin për ca lekë më shumë, do merrni goditje marramendëse

Kryeministri Edi Rama në pritjen e 60 respiratorëve të rinj që iu shtuan sistemit shëndetësor falë NATO e SHBA, u bëri apel...

“Përsëri në këmbë”, avokati i njohur Idajet Beqiri fiton betejën me Covid 19 dhe jep një mesazh: Jeta vazhdon…

Avokati i njohur Idajet Beqiri ka fituar betejën me koronavirusin. Lajmin e bën të ditur përmes Facebook, nga ku mësojmë se avokatit...

Lideri opozitar rus pas rehabilitimit nga helmimi i vendosur të kthehet në Rusi

Aleksei Navalny, lideri opozitar rus në një intervistë për CBS është shprehur i gatshëm që të kthehet në Rusi, edhe pse Kremlini...

Dy qytete zvicerane renditen në 10 top dhjetshën e vendeve me tekonologjinë më të zhvilluar në botë.

Indeksi i Qyteteve të Zgjuara u lëshua nga Instituti për Zhvillimin dhe Menaxhim në Lozanë si dhe Universiteti i Singaporit për Teknologji dhe Dizajn.

Studiuesit pyetën qytetarët nga 109 qytete se çfarë mendojnë rreth shërbimeve teknologjike në pesë fusha të ndryshme: shëndet, siguri, lëvizshmëri dhe aktivitete.

Sipas IMD, rezultatet e shërbimeve po ofrojnë njohuri se si po ndikon teknologjia në epokën e COVID-19.

Zvicra është i vetmi shtet që ka të pozicionuar dy qytetet në këtë top dhjetëshe. Cyrihun në vendin e tretë dhe Gjenevën në të shtatin.

Cyrihu ka rezultate të larta në fushën e objekteve shëndetësore, pjesëmarrjes politike si dhe në arsim.

Banorët e këtij qyteti janë gjithashtu të kënaqur me shpejtësinë e internetit dhe mundësitë për të gjetur punë në internet.

Sidoqoftë, të anketuarit e sondazhit kritikuan mungesën e votimit elektronik dhe aplikacioneve për gjetjen e një hapësire parkimi ose ndarjen e makinave.

Gjeneva doli mirë në kategori duke përfshirë komoditetet themelore, pjesëmarrjen e qytetarëve, arsimin, shëndetësinë dhe lëvizjen sociale.

Por banorët ankohen për bllokimet e trafikut dhe ndotjen e ajrit.

Problemi më i madh që raportuan banorët e të dy qyteteve është mungesa e strehimit të përballueshëm.

Të dy qytetet shpesh kanë rezultate të larta në sondazhet ndërkombëtare, duke vlerësuar cilësinë e jetës dhe vendet më të shtrenjta për të jetuar.

Singapori dhe Helsinki u renditën përkatësisht në vendet e para dhe të dyta, të ndjekura nga Auckland, Oslo, Kopenhagen, Taipei City, Amsterdam dhe New York në 10 më të mirët.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Musaka me Presh dhe Krem Qumështi – Shije Speciale

Kuzhina shqiptare është fantastike në shijet e larmishme që ofron. Receta të ëmbla dhe të kripura, shije plota e...

Jakup Krasniqi e pranon: Dy personat në arrati për 2 milionët e Thesarit janë anëtarë të Nismas

Kosova para dy ditësh është tronditur nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, përmes katër...

COVID-19/ Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19.

“Kemi 3-4 muaj sfidë”, ndalohet qarkullimi tek ish-sheshi Shqiponja. Ja si do të devijohet trafiku

Qarkullimi i mjeteve tek ish-sheshi Shqiponja, në Tiranë do të ndalohet. Shkak janë bërë punimet për ndërtimin e Unazës së Madhe tek...

Çaji Që Nuk Duhet Ta Ndani në Ditët e Ftohta

Trëndafili i Egër çmohet për vlerat e tij kurative për shëndetin e gjithë organizmit. Stina e vjeshtës dhe ajo...