Epidemiologët zviceranë: A duhet vaksinë e re për mutacionin Omikron

Mos i humb

Epidemiologët zviceranë, në pyetjen se a duhet një vaksinë e re për mutacionin Omikron, thonë se vaksina e katërt “përforcuese” nuk është jashtë pyetjes për të menaxhuar mutacionin Omikron.

Ndërsa nuk dihet shumë për llojin në këtë kohë – për shembull, sa infektiv ose i rrezikshëm është – disa ekspertë besojnë se doza e katërt mund të bëhet e nevojshme.

Lajmi i mirë është se vaksinat aktuale të tipit mRNA, si Pfizer dhe Moderna, “mund të përshtaten shpejt për të mbrojtur kundër varianteve të reja”, tha specialisti i sëmundjeve infektive, Christian Garzoni.

Sidoqoftë, sipas Emma Hodcroft, eksperte e epidemiologjisë në Universitetin e Bernës, “do të jetë e nevojshme të sigurohet që vaksinat aktuale të mbrojnë kundër variantit të ri përpara se të merret në konsideratë një dozë e katërt”.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit