Greqia mbështet Kosovën për liberalizimin e vizave me BE

Mos i humb

Sami Lushtaku e pranon fajësinë për kanosjen e avokatit Gazmend Halilaj

Në seancën fillestare të mbajtur të mërkurën, Sami Lushtaku e ka pranuar fajësinë për kanosjen e avokatit Gazmend Halilaj, ndërsa kushëriri i...

Vrau dhe dogji shokun e ngushtë, 22-vjeçari dënohet me burg përjetë në Kosovë

Gjykata Themelore në Ferizaj – Departamentit për Krime të Rënda, shpalli aktgjykim dënues ndaj të pandehurit Trimor Lalinovci, shtetas i Republikës së...

Zaev: RMV nuk ka pretendime territoriale ndaj shteteve fqinje

Kërcënimi i Bullgarisë për të vënë veto ndaj Maqedonisë së Veriut në lidhje me mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare, ka bërë...

Të ardhura rekord! Samsung përfiton nga telashet e rivalit Huawei

Samsung Electronics raportoi të ardhura rekord prej 59 miliardë dollarësh në tremujorin e tretë, pasojë e një rritjeje prej 50% e shitjes...

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla ka marrë mbështetjen e homologut grek, Nikos Dendias për liberalizimin e vizave.

Në kudarë ët sesionit të 75-të të UNGA dy ministrat e jashtëm mbajtën videokonferencën ku diskutuan edhe për marrëveshjen e 4 shtatorit Kosovë-Serbi.

Haradinaj-Stublla thotë se ajo marrëveshje tashmë u hap rrugë njohjes reciproke në kufijtë ekzistuesë.
Kujtojmë se Greqia nuk e njeh Kosovën, por nga ana tjetër si vend i BE e mbështet për liberalizimin e vizave sa më shpejt.

STATUSI NGA MELIZA HARADINAJ-STUBLLA
Në kuadër të sesionit të 75-të të UNGA, mbajta sot një videokonferencë me Ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias.
Homologu grek më konfirmoi mbështetjen e madhe të Greqisë në përmbylljen e liberalizimit të vizave për Kosovën, duke theksuar nevojën e bashkëpunimit të gjerë rajonal politik dhe ekonomik, për të ruajtur qëndrueshmërinë e paqes dhe stabilitetit, dhe fuqizuar perspektiven eurointegruese të rajonit.
Me Ministrin Dendias biseduam edhe për Marrëveshjen e Uashingtonit, që i hapë rrugë marrëveshjes finale të njohjes reciproke në kufijtë ekzitues, dhe që respekton rendin kushtetues e karakterin unitar të Republikës së Kosovës.
Me homologun grek theksuam nevojën e thellimit të marrëdhënieve tona dypalëshe, duke thelluar edhe më tej dialogun praktik që kemi me Greqinë.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmelizaharadinajstublla%2Fposts%2F163213815424686&show_text=true&width=552&height=823&appId
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre...

Mbi 1,78 milion të infektuar me COVID-19 në mbarë Afrikën

Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 1 milion e 784 mijë.

SHBA shet 1,1 milion fuçi naftë iraniane pas konfiskimit

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së njoftoi se Washingtoni shiti rreth 1,1 milion fuçi naftë iraniane nga katër anije që drejtoheshin për në...

OSBE: Armenia dhe Azerbajxhani dakordohen të mos shënjestrojnë civilët

Armenia dhe Azerbajxhani ranë dakord të premten në Gjenevë të mos shënjestrojnë civilët në konfliktin në Malësinë e Karabakut, sipas grupit të...

Ribashkimi romantik i çiftit të 90-vjeçarëve pas 8 muajsh të ndarë prej Covid-19

Një çift 90-vjeçarësh, të cilët kanë qëndruar larg njëri-tjetrit që prej muajit Shkurt u ritakuan në një mbrëmje romantike për të festuar...