Grupet e haxhilerëve fillojnë të mbërrijnë në Meke

Mos i humb

SHBA-ja nën ‘zemërimin’ e natyrës! Stuhia ‘Hanna’ godet Teksasin dhe uragani ‘Douglas’ Paqësorin

Stuhia Hanna ka goditur jugun e Teksasit, me erëra të forta dhe reshje të mëdha shiu. Tashmë SHBA-ja po përballet me dy...

Bursat evropiane sërish në vlera të ulëta në Francë

Bursat evropiane vazhduan sot përparimin në vlera të ulëta, duke u treguar të kujdesshme, në pritje të rezultateve të debateve rreth një...

OBSH: Emergjenca e Covid, më e rënda e shpallur ndonjëherë nga Organizata

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se COVID-19, është emergjenca “më e rëndë” globale shëndetësore që...

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Arabia Saudite njoftoi se grupet e haxhilerëve që do të kryejnë Haxhin kanë filluar të vijnë në qytetin e shenjtë të Mekes, (AA).

Agjencia zyrtare saudite e lajmeve (SPA) raportoi se në Meke janë ndërmarrë masa të rrepta kundër koronavirusit të ri (COVID-19).

Ndërkaq, Ministria e Haxhit dhe Umres paralajmëroi se Haxhi nuk do të mund të kryhet pa marrë leje paraprakisht dhe se këtë javë janë kapur 16 persona që e kanë shkelur këtë rregull.

Ndryshe, për shkak të pandemisë, Arabia Saudite ka vendosur që Haxhi këtë vit të kryhet vetëm nga personat që jetojnë në Arabinë Saudite, duke mos pranuar haxhilerë nga jashtë.

Po ashtu, kriter për këtë vit është që haxhilerët të jenë nën moshën 65-vjeçare dhe të mos vuajnë nga sëmundje kronike.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rast frymëzues, fëmijët mbledhin 41 mijë euro për të uriturit

Rreth 80 përqind e popullsisë në Jemen po vuan nga uria, dhe njerëzit kanë nevojë për ndihma humanitare për të mbijetuar.

Dërgesa të reja të armëve vijnë për forcat e Haftarit

Gjeneral Abdulhadi Dirah, zëdhënësi i njësisë së përbashkët të operacioneve Sirte-Jufra të ushtrisë libiane, tha se duke mbajtur municion ushtarak, aeroplanët e...

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...

Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i bashkisë së Los Anxhelosit Eric Garcetti njoftoi se mund të...