Hap punimet Konferenca Ndërkombëtare e Paqes për Ukrainën

Mos i humb

Konferenca Ndërkombëtare në Zvicër do të diskutojë  ditën e sotme dhe të nesërme elementët e parë përbërës të një procesi paqeje në Luftën e Ukrainës.

Kryeministrat dhe përfaqësuesit e tjerë të nivelit të lartë vijnë nga rreth 100 vende, si dhe nga organizatat ndërkombëtare.

Takimi po zhvillohet në Iniciativën e Ukrainës dhe Presidenti Volodymyr Zelensky si dhe shumë udhëheqës të ardhur direkt nga takimi i Grupit të Shtatë (G7) në jug të Italisë, i cili është përqendruar kryesisht në luftën Rusisht.

Rusia aktualisht ka zënë rreth një të pestën e territorit të Ukrainës, përfshirë Gadishullin e Krimesë, i cili ka një aneks të paligjshëm në 2014.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit