Italia goditet nga një valë masive grevash

Mos i humb

Sindikatat italiane janë mbledhur për të protestuar kundër planeve buxhetore të qeverisë së djathtë në Romë, me një valë të madhe grevash që synojnë sektorin publik, që përfshiu vendin.

Ndërprerjet e punës prekin veçanërisht shkollat, postën dhe ofruesit e tjerë të shërbimeve.

Trafiku ajror është i përjashtuar nga greva.

Përfaqësuesit e punëtorëve po përfitojnë nga grevat për të nxjerrë në pah kritikat e tyre ndaj aleancës së krahut të djathtë të kryeministres Giorgia Meloni, në pushtet që nga tetori 2022, dhe planet e saj buxhetore.

Në vend që të vazhdojnë me uljen e taksave, siç parashikohej në projektbuxhetin e paraqitur muajin e kaluar, sindikatat po bëjnë thirrje për investime më të mëdha në sektorë si arsimi, shëndetësia dhe industria.

Grevës së transportit publik i parapriu një debat me ministrin italian të Transportit Matteo Salvini.

Për të shkurtuar grevën, e cila pritej të zgjaste tetë orë, ai kërcënoi se ”do t’i detyronte punëtorët të ktheheshin në punë me urdhër të detyrueshëm pune”.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit