Izraeli bombardon Damaskun, 7 të vrarë

Mos i humb

Humb jetën duke bërë dush 22-vjeçari në Kavajë, dyshimet e para

Një 22-vjeçar është gjetur i vdekur në banesë në Kavajë.  Mësohdet se i riu me iniciale M.F është gjetur...

Presidentja zvicerane: Jam e shqetësuar me numrin e lartë të vdekjeve

Në një intervistë të fundit në mediat zvicerane, presidentja e Konfederatës, Simonetta Sommaruga, ka shprehur shqetësim për numrin e lartë të vdekjeve...

Mediu takim me të rinjtë në Tiranë: Sot kemi përballë një regjim të korruptuar, keni një dorë ‘revolucionin’

Forumi Rinor Republikan zhvilloi sot një takim në zonën e Don Boskos. Në fjalën e hapjes kryetari i Forumit Albi Jahelezi theksoi...

“Këtë vit nderojmë ata që humbën betejën kundër COVID-19”, Soreca uron festat e nëntorit: BE pranë popullit shqiptar

Ambasadori i BE-së në Tiranë Luigi Soreca ka uruar shqiptarët me rastin e festave të nëntorit, teksa nderimi i tij shkon për...

Si pasojë e bombardimit izraelit ndaj kryeqytetit sirian Damask të enjten mbrëma të paktën 7 persona e kanë humbur jetën, përfshirë 4 oficerë iranianë, tha qendra e vëzhgimit sirian, (AA).

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Londër (SOHR) raportoi, duke cituar burime lokale, se gjatë bombardimit janë vrarë tre anëtarë të regjimit sirian, përfshirë dy oficerë dhe katër iranianë.

Më tej thuhet se raketat izraelite targetuan zonën e Aeroportit Ndërkombëtar të Damaskut.

Grupi gjithashtu tha se sulmet ndodhën pas mbërritjes së një avioni mallrash në zonën e targetuar, duke shtuar se nuk është e qartë “nëse avioni mbërriti nga Irani apo nga një zonë tjetër brenda territorit sirian”.

Agjencia zyrtare siriane e lajmeve SANA raportoi të enjten vonë se mbrojtja ajrore e ushtrisë “interceptoi objektiva armiqësore në hapësirën ajrore të Damaskut”.

Duke cituar një burim ushtarak, SANA shtoi se “mbrëmë në orën 23:45 sipas kohës lokale, ushtria interceptoi raketa armiqësore që vinin nga Lartësitë e okupuara të Golanit të Sirisë ndërsa mbrojtja ajrore e ushtrisë rrëzoi shumë prej tyre para se të arrinin objektivat e tyre”.

“Raketat armiqësore vinin nga Golani i okupuar sirian”, thuhet më tej, duke iu referuar avionëve luftarakë izraelitë.

Zyrtarët izraelitë ende nuk e kanë marrë përgjegjësinë për sulmet e raportuara.

Që nga shpërthimi i konfliktit në Siri në fillim të vitit 2011, Izraeli ka goditur herë pas here pozicione brenda vendit të shkatërruar nga lufta.

Forcat e mbështetura nga Irani dhe militantët libanezë të Hezbollahut kanë luftuar së bashku me forcat e regjimit sirian që nga viti 2012.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...