Kapitulli 23 për anëtarësim në BE, Balla në Këshillin e Integrimit: Qasje e gabuar nëse mendojmë se mjafton vullneti vetëm i mazhorancës

Mos i humb

“Dua të flas me Trumpin”/ Panik në Chicago, i riu hipën lart në ndërtesë dhe kërcënon se do të vetëvritet

I varur me litar në fasadën e ndërtesës Trump Tower në Chicago, një person i paidentifikuar ka shkaktuar panik, teksa kërcënon se...

OFL i dërgon formularin 2 të dënuarve në Mirditë dhe 1 në Lezhë

Operacioni Forca e Ligjit është intensifikuar tashmë teksa është ndalur në 2 qytete duke u dërguar formularin e vetdeklarimit 3 të dënuarve...

Çka deklaroi në gjykatë Labinot Gruda, i dyshuar për vjedhjen e dy milionë eurove nga thesari i Kosovës?

I dyshuari për transaksionin e paligjshëm mbi 2 milionë euro nga Thesari i Kosovës, Labinot Gruda. ka deklaruar në gjykatë se ndihet...

Rama mesazh Metës: Shqipëria nuk është në luftë, je thjesht komandant i LSI

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar një mesazh të qartë Metës pasi ky i fundit dha mesazhe kërcënuese ditën e sotme.

Këshilli Kombëtar i Integrimit Europian është mbledhur ditën e sotme për t’u njohur me arritjet që bërë Shqipëria lidhur me një kapitull të rëndësishëm të çeljes së negociatave, atë 23 që ka të bëjë me Gjyqësorit dhe të Drejtat Themelore.

Në fjalën e mbajtur në Këshill, Sekretari i Përgjithshëm i PS Taulant Balla theksoi se Kuvendi nga rol kryesor të monitorojë institucionet dhe zbatimin e detyrave në kuadër të procesit të integrimit.

Ai theksoi se nuk mjafton vetëm vullneri i mazhorancës apo qeverisë për integrimin europian, por kërkoi nga gjithë aktorët politikë që të jenë bashkë në këtë proces.

”Më lejoni të vendos theksin, në rolin parësor në monitorimin e institucioneve për integrimin europian. E theksoj se, në një moment historik. Kuvendi duhet të marrë rolin, kontrollues dhe monitorues për detyrimet ndaj procesit.
Kuvendi ka shërbyer si urë lidhëse mes aktorëve. Inkurajoj që në këtë fazë sfiduese, të vijojmë takimet intensive për integrimin europian. Për të përmbushur detyrimin ligjor.
Do monitorojë zbatimin e planit të veprimit. Do ishte mirë që secili prej institucioneve planin e veprimit.
Si mund të kuptohet dhe plani i masave. Integrimi europian është rrugëtim kompleks. Nuk mund të pretendojmë, dhe është qasje e gabuar, nëse mendojmë që vullneti i mazhorancës dhe qeverisë është i pamjaftueshëm, duhet të jemi bashkë.”- tha Balla.

Kapitulli 23 është një prej kapitujve që duhet të plotësojë një vend kandidat për t’u anëtarësuar në BE. Ai ka të bëjë me disa fusha si gjyqësorin, anti-korrupsionin, të drejtat themelore dhe të drejtat e shtetasve të BE-së. Dhe kjo realizohet nga vendet kandidatë me reforma.

Pikërisht për ecurinë e Shqipërisë në bazë të këtij kapitulli, Ministrja e Drejtësisë është thirrur në KKIE për të informuar mbi progresin që është bërë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

COVID-19/ Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19.

“Kemi 3-4 muaj sfidë”, ndalohet qarkullimi tek ish-sheshi Shqiponja. Ja si do të devijohet trafiku

Qarkullimi i mjeteve tek ish-sheshi Shqiponja, në Tiranë do të ndalohet. Shkak janë bërë punimet për ndërtimin e Unazës së Madhe tek...

Çaji Që Nuk Duhet Ta Ndani në Ditët e Ftohta

Trëndafili i Egër çmohet për vlerat e tij kurative për shëndetin e gjithë organizmit. Stina e vjeshtës dhe ajo...

Mbyllet një tjetër fazë për përzgjedhjen e kandidatëve të BKH-së, ambasada e SHBA: Procesi i vështirë, për të gjetur më të mirët e Shqipërisë

Mbyllet një tjetër fazë për përzgjedhjen e kandidatëve për Byronë Kombëtare të Hetimit. Mësohet se dje përfundoi procesi i testit për aftësitë...

Akar: Kontrollet dhe përgatitjet për sistemin S-400 vazhdojnë siç janë parashikuar

Akar: Kontrollet dhe përgatitjet për sistemin S-400 vazhdojnë siç janë parashikuar. Akar: (Për sistemin e mbrojtjes ajrore e raketore...