Këtë Frut Duhet Ta Konsumoni Çdo Ditë – Vlerat Fantastike

Mos i humb

COVID-19 në Evropë, Britania gati planin dimëror, përkeqësohet situata në spitalet greke

Në një kohë kur Evropa po përballet me një rritje të madhe të infeksioneve me Covid-19, testimi dhe vaksina, janë këto mjetet...

Operacioni ndërkombëtar i 26 shteteve mes tyre edhe Shqipëria, sekuestrohen mbi 2.5 mln euro artikuj piratë

Mbi 21.910 emra domene të falsifikuara dhe artikuj pirate përmes internetit me një vlerë 2.5 milionë euro janë sekuestruar falë operacionit nga...

“E vuaj më shumë, sepse kam një përgjegjësi”/ Manastirliu: Politikanët të mos guxojnë të fyejnë mjekët

“Askush nga politikanët të mos guxojë të fyejë mjekët dhe të dalin e të bëjnë politikë me punën e tyre, sepse mjekët...

Belgjika regjistron 86 të vdekur në 24 orët e fundit nga koronavirusi, 576 599 të infektuar në total

Belgjika është një tjetër shtet europian, ku numri i të vdekurve dhe të infektuarve nga koronavirusii ka njohur rritje të konsiderueshme.

Një nga frutat absolutisht më të shëndetshme për organizmin është mjedra.

Ekspertët e AgroWeb.org thonë se një racion prej 130-150 gramë mjedra ofron përfitimet e mëposhtme:

1.5 gramë proteinë,
8 gramë fibra
54% të nevojave ditore të vitaminës C,
12% të vitaminës K,
6% të folatit,
5% të vitaminës E,
41% të nevojave ditore për kalium
antioksidantë,
vitaminën B-6
kalcium,
hekur,
zink,
magnez
betakaroten dhe kolinë
Pra, bëhet fjalë për shumë përfitime në një racion të vetëm gjë që e bëjnë mjedrën, aleatin e shëndetit, sidomos tani në këto periudha sfiduese për shëndetin.

Megjithatë, ju ftojmë të lexoni në detaje mbi ndikimin e mjedrave në shëndetin tonë.

Shëndet i Zemrës
Ushqimet e pasura me antioksidantë, siç është dhe rasti i mjedrave, ulin rrezikun ndaj sëmundjeve kardiovaskolare. Kaliumi tek mjedrat ndihmon shumë edhe në shëndetin e zemrës. Në një studim u zbulua se, njerëzit që konsumuan 4,069 mg kalium në ditë iishin 49% më pak të rrezikuar ndaj sëmundjeve kardiovaskulare se ata që marrin më pak se 1000 mg kalium në ditë.

Tumoret
Mjedrat kanë antioksidantë shumë të fuqishëm që veprojnë kundër radikaleve të lira duke penguar rritjen e tumorit dhe uljen e inflamacionit në trup.

Të njëjtët antioksidantë që mbrojnë zemrën nga sëmundjet, gjithashtu ndihmojnë për të ngadalësuar zhvillimin e kancerit, të disa llojeve, duke përfshirë atë të ezofagut, mushkërive, gojës, mitrës, pankreasit, prostatës dhe zorrës së trashë.

Diabeti
Çdo ushqim natyral që ka lëkurë është shumë e pasur me fibra dhe mjedrat kanë shumë lëkurë. Ushqimet me fibra të larta e mbajnë sheqerin në gjak në nivele të balancuara.

Studimet kanë treguar se diabetikët e tipit 1, që konsumojnë ushqime të pasura me fibra kanë nivel të ulët të glukozës në gjak, ndërkohë që ato të tipit 2, kanë një përmirësim të sheqerit në gjak në nivelet e lipideve dhe të insulinës.

Tretjen
Fibrat dhe sasia e ujit tek mjedrat ndihmojnë tretjen duke ushqyer florën bakteriale, duke eliminuar toksinat që shkaktojnë probleme në stomak dhe shkaktojnë konstipacion.

Shëndeti i Syve
Ushqimet e pasura me vitamin C, si mjedrat, kanë treguar se i mbajnë sytë e shëndetshëm, pasi i mbrojnë ato ndaj dëmtimit të rrezeve ultravjollcë.

Mjedrat gjithashtu përmbajnë antioksidantin zeaksanthinë, që filtron rrezet e rrezikshme blu që dëmtojnë shëndetin e syve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, policia arreston 28 pjesëtarë të dyshuar të ”Camorra”-s

Policia italiane arrestoi të paktën 28 persona, të dyshuar si pjesëtarë të grupit të njohur mafioz ”Camorra”. Të arrestuarit...

Meta ktheu ligjin për ”Policinë e Shtetit”, Murrizi: I jap të drejtë, jemi në prag të zgjedhjeve. Rama për vota do u thotë policëve…

Deputeti i opozitës parlamentare dhe kreu i grupit demokrat, Myslim Murrizi i ka dhënë të drejtë zyrës juridike të Presidencës për arsyet...

Po transportonte lëndë drusore të prera në mënyrë të paligjshme, bllokohet mjeti në Lezhë, nën hetim shoferi

Policia e Lezhës ka goditur një rast të krimeve mjedisore, duke bllokuar një automjet, që transportonte lëndë drusore të prerë në mënyrë të...

Aksident me vdekje në Lushnje, shoferi humb kontrollin prej problemeve shëndetësore, u përplas me murin

Një aksident me vdekje është regjistruar paraditen e sotme në fshatin Plug të Lushnjes. 53-vjeçari N.R, duke drejtuar automjetin ”Benz”, prej problemeve...

Kjo fole është më e çuditshmja që keni parë ndonjëherë

Një fole gjigande grerëzash është gjetur në një fshat në Turqi. Pronari Adem Kurkut zbuloi folenë 85 cm të gjatë në çatinë...