Kodi Zgjedhor/ Varhelyi i përgjigjet Ramës: I kënaqur që e mirëpret opinionin e ‘Venecias’, do ishte e matur ta prisnit para rivotimit në Kuvend

Mos i humb

Këngëtarit të njohur grek iu gjet armë dhe kokainë në makinë, ja çfarë deklaroi përpara hetuesve

Këngëtari i njohur grek Notis Sfakianakis, u kap mbrëmë nga policia me armë zjarri dhe kokainë në makinë. Ai...

Basha pas takimit me nënat e emigrantëve: Shqipëria është shpopulluar frikshëm, vendit i duhet një qeveri funksionale

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, reagon sërish me një mesazh pas takimit me nënat që kanë fëmijët në emigracion.

Kroaci: Dëbime me dhunë të refugjatëve në interes të BE

Dhunë ndaj refugjatëve, dëbime me forcë, shkelje sistematike e të drejtave të njeriut. Ka shumë raporte që e përshkruajnë kështu praktikën e...

Siri, 5 të vdekur dhe 18 të plagosur nga një shpërthim

Së paku pesë civilë kanë humbur jetën dhe 18 të tjerë janë plagosur sot gjatë shpërthimit të një bombe në veri të...

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi i është përgjigjur Ramës duke shprehur kënaqësinë që ai e mirëpret një opinion të Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Varhelyi i rikujton Ramës se do të ishte e matur të pritjes opinioni nga Komisioni përpara rivotimit në Parlament.

Presidenti Ilir Meta ktheu në Kuvend ndryshimet në Kodin Zgjedhor me një dekret prej 81 faqesh të arsyetuar. Po ashtu ai kishte kërkuar dhe opinionin e Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor që u miratuan nga Kuvendi më 5 tetor.

Oliver Varhelyi së bashku me aktorë të tjerë të BE njëzëri i bënë thirrje qeverisë, Kuvendit dhe Ramës që të presin Komisionin e Vencias, por kryeministri i Shqipërisë këmbëngul duke theksuar se ato do të kalojnë pa vonesë në votim. Varhelyi tashmë për të dytën herë i bën thirrje Ramës të presë opinionin nga ‘Venecia’ dhe mos kalojë për votim në Kuvend dekretin e Metës.

STATUSI NGA OLIVER VARHELYI
# Kodi zgjedhor i Shqipërisë: I kënaqur që Kryeministri mirëpret opinionin e Komisionit të Venecias për ndryshimet kushtetuese të korrikut. Prandaj do të ishte e matur të presim që të dorëzohet para rivotimit në Parlament. Pres zgjedhje të lira dhe të ndershme në prill 2021.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Po transportonte lëndë drusore të prera në mënyrë të paligjshme, bllokohet mjeti në Lezhë, nën hetim shoferi

Policia e Lezhës ka goditur një rast të krimeve mjedisore, duke bllokuar një automjet, që transportonte lëndë drusore të prerë në mënyrë të...

Aksident me vdekje në Lushnje, shoferi humb kontrollin prej problemeve shëndetësore, u përplas me murin

Një aksident me vdekje është regjistruar paraditen e sotme në fshatin Plug të Lushnjes. 53-vjeçari N.R, duke drejtuar automjetin ”Benz”, prej problemeve...

Kjo fole është më e çuditshmja që keni parë ndonjëherë

Një fole gjigande grerëzash është gjetur në një fshat në Turqi. Pronari Adem Kurkut zbuloi folenë 85 cm të gjatë në çatinë...

Më shumë se 300 protestues të arrestuar në Bjellorusi

Autoritetet në Bjellorusi kanë arrestuar më shumë se 300 protestues të cilët ishin pjesë e protestave masive kundër Alyaksandr Lukashenkas.

Nesër mblidhet Forumi i Dialogut Politik Libian nën udhëheqjen e OKB-së

Një pjesëmarrës i Forumit i cili dëshiron të mbetet anonim në një deklaratë për AA ka ndarë informacionin se "Misioni Mbështetës i...