Konferenca shkencore ndërkombëtare, tregtimi ilegal i duhanit, sfidë globale e ditëve të sotme

Mos i humb

Brexiti i bllokuar/ Britania: BE po kërkon shumë

Bisedimet tregtare për Brexit ende janë të bllokuara në çështjet e peshkimit, rregullat e qeverisjes dhe një rezolute kontestuese, sepse Bashkimi Evropian...

Dy Thelpinj Hudhra në Ditë – Tre Përfitime Direkte në Organizëm

Hudhra pakëson gjasat e shfaqjes së tumoreve dhe lufton infeksionet. Vlerat më të mira, hudhra i ofron nëse konsumohet...

“A mund të reduktojnë aftësinë e njerëzve për të përhapur virusin?”, ekspertja e OBSH-së bën thirrje për më shumë të dhëna për vaksinat e...

Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre...

Njihuni me sfidat komplekse që i presin pacientët e shëruar nga Covid-19

Momenti i daljes nga spitali i pacientëve që ishin prekur nga një formë e rëndë e Covid-19, pritet me gëzim dhe lehtësim....

Konferenca Shkencore Ndërkombëtare, e organizuar të martën në Rusi, me temën “Studime globale mbi duhanin, produktet e duhanit dhe produktet inovative me permbajtje nikotine: statusi dhe perspektiva” ofroi për të gjithë audiencën e interesuar disa nga studimet e fundit globale mbi duhanin.

Në këtë konferencë virtuale morën pjesë shkencëtarë dhe studiues të fushës së duhanit nga vende të ndryshme të botës.

Etleva Muca, pedagoge dhe hulumtuese, prezantoi situatën shqiptare, përmes një punimi që përqendrohet në matjen e efekteve të duhanit të paligjshëm tek konsumatorët shqiptarë.

Punimi bazohet në analizimin e të dhënave statistikore dhe kornizave rregullatorë përkatëse të prodhimit dhe tregtisë së duhanit në Shqipëri, si dhe informacionin e mbledhur përmes intervistave me fermerët.

Sipas saj, “tregtia e paligjshme e produkteve të duhanit është një çështje e shfaqur në lidhje me politikat bujqësore dhe fiskale si dhe reformat në Shqipëri. Kjo çështje është ndër sfidat më të mëdha globale të ditëve të sotme, duke prekur jo vetëm industrinë e duhanit, por edhe qeveritë dhe njerëzit e thjeshtë”.

Shqipëria ka kushte pozitive për kultivimin e duhanit dhe një traditë të rritjes duhanit kryesisht të varietete orientale.

Zakonisht duhani kultivohet në tokë të varfër, në zona me numër të madh ditësh me diell dhe të ngrohta, gjë që kontribuon në formimin e aromatik dhe të shijes së tyre të fortë. Sipërfaqet e mbjella me duhan në Shqipëri tregojnë një rënie të ndjeshme duke arritur në 1,010 ha gjatë vitit 2019. Në Shqipëri përdorimi i bujqësisë, prodhimit dhe eksportit të duhanit ka qenë shumë i rëndësishëm para viteve 90 (20-25 mijë hektarë ishin mbjellë me duhan)

Problemet kryesore duket të jenë mungesa e kapacitetit dhe informacionit nga qeveria shqiptare që ka shkaktuar një nga tregjet më informale dhe të paligjshme në rajon.

Duke iu referuar këtij studimi, rezulton se fermerët nuk deklarojnë sipërfaqet e mbjella dhe pjesa më e madhe e prodhimit shitet në mënyrë të paligjshme, ose në zonat e tjera (në Shqipërinë qendrore dhe jugore). Në disa raste të tjera, fermerët raportojnë pjesërisht duhanin e mbjellë.

Rezultatet tregojnë se ka shumë arsye pse fermerët nuk deklarojnë prodhimin e duhanit. Njëra prej tyre është sepse kultivuesit e duhanit përjashtohen nga të gjitha skemat kombëtare mbështetëse dhe përvojat e këqija me kompanitë e grumbullimit. Në shumë raste, prodhuesit e paligjshëm ofrojnë çmime më të mira dhe i paguajnë ata me para në dorë.

Çmimi i gjetheve duhanit të prera që tregtohet në mënyrë të paligjshme në dyqane të vogla ose shitës me pakicë në tregje të hapura është shumë më i mirë se ai i marrë nga mbledhësit e regjistruar, dhe pothuajse nuk ka fare ndëshkim real.

Në të vërtetë një nga problemet kryesore në industrinë e përpunimit të duhanit është kontrabanda, e cila është shumë e infiltruar në ndikimin e prodhimit primar dhe prodhimit të cigareve në të gjitha rajonet e studiuara.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Një tjetër vaksinë kundër COVID-19 hyn në provën e ‘fazës së tretë’ në Kinë

Një tjetër vaksinë e zhvilluar lokale e Kinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) ka hyrë në provën klinike të 'fazës së tretë',...

Turqi, arrestohen 11 të dyshuar për lidhje me DEASH-in

Gjithsej 11 persona për lidhje të dyshuara me grupin terrorist DEASH, u arrestuan në provincën perëndimore të Izmirit në Turqi, tha sot...

Turqia me satelitët e rinj të komunikimit do të jetë më e fuqishme në hapësirë

Me satelitët e rinj të komunikimit, Turksat 5A, 5B dhe 6A, Turqia do të jetë më e fuqishme në hapësirë, tha sot...

Draft raporti i PE: Politika të krijojë klimë besimi, thelbësore zgjedhjet e 25 prillit

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian ka publikuar një draft raport mbi zhvillimet në Shqipëri.Në këtë draft raport nxiten liderët politikë në...

Mbi 65 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 65 milionë transmeton Anadolu Agency (AA).