Kriza e koronavirusit/ Paralajmërimi i BE: Në disa shtete ka situatë më të keqe se në mars

Mos i humb

Shefi i shërbimit sekret britanik: Armiqtë e Britanisë Rusia dhe Kina

Mbretëria e Bashkuar në ditët e sotme përballet me kërcënime që vijnë nga Rusia dhe Kina, ka qenë kjo deklarata e para...

Rama “shpërthen” ndaj gjyqtarit të Korçës: Sfidoi hapur drejtësinë!

Kryeministri Edi Rama vlerëson Inspektoratin e Lartë të Drejtësisë, i cili kërkoi shkarkimin e gjyqtarit të Korçës, Markelian Kuqo, me argumentin se...

Japonia planifikon të hedhë ujë radioaktiv të trajtuar në det, shkencëtarët e konsiderojnë riskun të ulët

Nëntë vite pas incidentit të impiantit të Fukishimas, Japonia po planifikon që ujin radioaktiv të trajtuar ta hedhë në det.

OBSH në deklaratë urgjente: Infektimet nga Covid-19 arrijnë nivele rekord në të gjithë botën, ja dy kontinentet më të goditur

Rastet e përditshme të COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të gjithë botën, veçanërisht në Evropë dhe kontinentin amerikan, tha Organizata Botërore...

EUROPË– Pandemia e koronavirusit ka krijuar një situatë shumë të vështirë që në fillim të këtij viti e duket se do të duhet shumë kohë derisa t’i rikthehemi normalitetit.

Sa i përket kësaj situate të vështirë me të cilët po përballet e gjithë bota Bashkimi Europian ka bërë me dije në disa shtete situata është kritike.

Gjatë muajit shtator Covid-19 është përhapur ndjeshëm në disa shtete të Bashkimi Europian dhe sipas deklaratës së komisioneres për Shëndetësinë, Stella Kyriakides situata është më e keqe sesa ishte në pikun e marsit. Më tej ajo është shprehur e shqetësuar sa i përket mënyrës se si po menaxhohet pandemia.

Heqja e masave kufizuese në fillim të verës ka çuar në atë që e kemi paralajmëruar vazhdimisht: një rritje e rasteve me koronavirus. Në disa vende anëtare situata është më e keqe sesa gjatë pikut në mars. Kjo është vërtet arsye për t’u shqetësuar.”-deklaroi ajo.

Stella ka kërkuar që të gjithë shtetet të ndihmojnë në këtë situatë që po krijohet pasi sipas saj ky mund të jetë shansi i fundit për të parandaluar një përsëritje të pranverës së kaluar.

“Çka nënkupton kjo, që të jem shumë e qartë, është se masat e ndërmarra thjesht nuk ishin mjaftueshëm efektive ose nuk u zbatuan siç duhet. Është mjaft e qartë se kjo krizë nuk është pas nesh. Jemi në një moment vendimtar dhe të gjithë duhet të veprojnë me vendosmëri dhe të përdorin mjetet që kemi. Kjo do të thotë që të gjitha shtetet anëtare duhet të jenë të gatshme të vendosin masat e kontrollit menjëherë dhe në kohën e duhur, në shenjën e parë të shpërthimeve të reja të mundshme. Ky mund të jetë shansi ynë i fundit për të parandaluar një përsëritje të pranverës së kaluar.”- përfundoi ajo.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Google Search tani ju lejon të kërkoni këngën tuaj të preferuar me një psherëtimë

Google sjellë për të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë një risi të re. Ata mund të shtypin butonin e mikrofonit në aplikacionin...

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e...

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...