Kryeministri grek Mitsotakis thotë se do të vazhdojnë të kërkojnë bashkëpunim me Turqinë

Mos i humb

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, duke folur në kuadër të takimeve gjatë Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, deklaroi se do të bëjë çdo përpjekje për të kërkuar bashkëpunim me Turqinë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke komentuar tensionet midis Turqisë dhe Greqisë për më shumë se një vit, Mitsotakis tha se Greqia gjithmonë dëshiron të mbajë të hapura kanalet e dialogut me Turqinë dhe se ata nuk duan që tensioni i vitit 2020 midis dy vendeve të përsëritet.

Mitsotakis deklaroi se Greqia do të vazhdojë të mbrojë të drejtat e saj sovrane dhe pretendoi se vendi i tij është përballur me kërcënimin e përdorimit të forcës që nga viti 1995 për shkak të vendimit “casus belli” të marrë nga Turqia.

Duke argumentuar se duke bashkëpunuar me Turqinë, është e mundur të luftojmë së bashku armiqtë e rinj të përbashkët, Mitsotakis vuri në dukje se mund të bëhet bashkëpunim me Turqinë për krizën klimatike dhe problemin e refugjatëve.

Ai u shpreh se historia dhe gjeografia lidhin dy vendet.

“Unë nuk do të kursej asnjë përpjekje për të vazhduar kërkimin për bashkëpunim me Turqinë”, tha Mitsotakis.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit