Kryesisht me numra, këto janë dhjetë fjalëkalimet më të dobëta për vitin 2020

Mos i humb

Erdoğan: Fyerja e besimeve është larg të qenit liri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dënoi Islamofobinë në rritje në vendet perëndimore, duke thënë se fyerja e besimeve të njerëzve nuk...

Kryediplomati i Ukrainës: Marrëdhëniet me Turqinë në nivelin më të mirë

Marrëdhëniet midis Ukrainës dhe Turqisë janë "në nivelin më të mirë", deklaroi ministri i Jashtëm i Ukrainës. "Ne jemi...

Kosova regjistron 14 viktima dhe 555 të infektuar me koronavirus në 24 orë

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të mërkurën 555 raste të​ reja me koronavirus, pas marrjes së​ 1,340 mostrave.

A mund t’i identifikojë qeni të infektuarit me koronavirus?

Që qentë kanë një nuhatje mbresëlënëse, kjo nuk është diçka e re. Por që ata mund të nuhatin dhe identifikojnë të infektuarit...

Sipas një studimi të ri, ka ende njerëz që përdorin në rrjete sociale fjalëkalimet më të lehta për tu hakuar si “123456789”, fjalën “fjalëkalim” dhe “iloveyou”.

Nga 200 fjalëkalimet më të këqija, “123456” është më e përdorura për vitin 2020, me 2,543,285 njerëz që e zgjodhën atë. Për ta thyer, duhet më pak se një sekondë, tregon hulumtimi nga NordPass, një kompani e menaxhimit të fjalëkalimeve.

Përkundër nga këshillat e ekspertëve të sigurisë kibernetike, NordPass thotë se pasi krahason listën e fjalëkalimeve më të zakonshme të vitit 2020 me atë të vitit 2019, ka pak ose aspak ndryshim.

Në total, ata shikuan një bazë të dhënash me 275,699,516 fjalëkalime ku të reja në 10 më të përdorurat janë “picture1” dhe “senha” që do të thotë “fjalëkalim” në portugalisht.

Ndërkohë 10 fjalëkalimet kryesore më të zakonshme ishin:

1- 123456
2- 123456789
3- picture1
4- fjalëkalimi
5- 12345678
6- 111111
7- 123123
8- 12345
9- 1234567890
10- senha

Ekspertët këshillojnë që nëse fjalëkalimi juaj është në listë, ndoshta është koha për të bërë një ndryshim. Mundohuni të shmangni kombinimet e parashikueshme të numrave ose vargjeve të kombinimeve të tastierës ngjitur, tha NordPass.

Megjithatë, në asnjë rrethanë nuk duhet të përdorni një fjalëkalim bazuar në ndonjë detaj personal si numri juaj i telefonit, data e lindjes ose emri.
NordPass sugjeron të ndryshoni fjalëkalimet tuaja çdo 90 ditë me një përzierje të shkronjave të mëdha dhe të vogla dhe të krijoni një fjalëkalim të ndryshëm për secilën nga llogaritë tuaja.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Një tjetër vaksinë kundër COVID-19 hyn në provën e ‘fazës së tretë’ në Kinë

Një tjetër vaksinë e zhvilluar lokale e Kinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) ka hyrë në provën klinike të 'fazës së tretë',...

Turqi, arrestohen 11 të dyshuar për lidhje me DEASH-in

Gjithsej 11 persona për lidhje të dyshuara me grupin terrorist DEASH, u arrestuan në provincën perëndimore të Izmirit në Turqi, tha sot...

Turqia me satelitët e rinj të komunikimit do të jetë më e fuqishme në hapësirë

Me satelitët e rinj të komunikimit, Turksat 5A, 5B dhe 6A, Turqia do të jetë më e fuqishme në hapësirë, tha sot...

Draft raporti i PE: Politika të krijojë klimë besimi, thelbësore zgjedhjet e 25 prillit

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian ka publikuar një draft raport mbi zhvillimet në Shqipëri.Në këtë draft raport nxiten liderët politikë në...

Mbi 65 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 65 milionë transmeton Anadolu Agency (AA).