Ku ka më shumë raste në Zvicër?

Mos i humb

Armenët kanë ushqyer derra në xhaminë e qytetit Zengilan të cilin e mbanin të pushtuar

Mësohet se armenët kanë ushqyer derra në xhaminë e qytetit Zengilan të cilën e mbanin të okupuar. Sipas pamjeve...

Rama mesazh Metës: Shqipëria nuk është në luftë, je thjesht komandant i LSI

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar një mesazh të qartë Metës pasi ky i fundit dha mesazhe kërcënuese ditën e sotme.

Konsola e edicionit special PS5 Spider-Man është absolutisht e mrekullueshme

Tani jemi vetëm disa javë larg nga prezantimi zyrtar i Sony PS5, me lojtarë në të gjithë botën që po presin të...

A e dini se?! Njihuni me disa kuriozitete interesante

– Qentë mund të stërviten që ta nuhasin kancerin e mushkërive kohë përpara shfaqjes së simptomave – Mbi 350...

Pasi u përhap në perëndim të vendit, virusi filloi të përhapet në Zvicrën gjermane-folëse gjatë gjithë shtatorit dhe fillimit të tetorit.

Të martën 13 tetor, Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) zbuloi një total prej 1,445 rastesh të reja gjatë 24 orëve të fundit. Kishte shtatë vdekje dhe 34 shtrime në spital.

Numrat e rinj erdhën nga 9,571 teste – që do të thotë se kishte një normë pozitiviteti të testit 15,1 për qind.

Shkalla e infeksionit është një shqetësim për autoritetet zvicerane.

Vetëm një javë më parë, autoritetet shëndetësore zvicerane thanë se shkalla e pozitivitetit të testit prej gjashtë për qind – pak më shumë se një e treta e normës aktuale – ishte shumë e lartë.

Konferenca e Drejtorëve të Shëndetësisë (GDK) tha për “20 Minuta” se situata “e paqëndrueshme” tregonte se njerëzit mund të mos ishin në përputhje me rregullat.

“Ne ende duhet të jemi shumë të vëmendshëm dhe, para së gjithash, të sigurojmë që rregullat e higjienës dhe distancës të respektohen,” tha një zëdhënës.

25 zona të kantoneve ‘me rrezik të lartë ’në Zvicër

Çdo kanton zviceran përveç Bazelit (58 për 100,000) ka thyer pragun e ‘rrezikut të lartë’.

Në mënyrë që të vendoste një metrikë të drejtë dhe objektive për vendosjen e një vendi në listën e ‘rrezikut të lartë’, Zvicra vendosi pragun në 60 infeksione për 100,000 banorë gjatë 14 ditëve të fundit.

Kjo do të thotë që numri i përgjithshëm i infeksioneve të reja duhet të llogaritet gjatë periudhës 14-ditore.

Vetë Zvicra ka një normë prej 149 infeksionesh të reja për 100,000 banorë – më shumë se dyfishi i pragut me rrezik të lartë.

Shkalla për secilin kanton është më e rëndësishme për madhësinë e popullsisë sesa infeksionet totale për kanton.

Kjo do të thotë që disa kantone më të vogla si Schwyz (293) dhe Appenzell Innerrhoden (260) kanë disa nga normat më të larta për shkak të numrit të ulët të popullsisë.

Kantonet e Cyrihut, Vaud, Gjenevë, Bern, St Gallen, Valais, Fribourg dhe Aargau ishin në të gjithë pragun me rrezik të lartë (sipas ekstrapolimit).

Në ditët e para të pandemisë, rajonet franceze dhe italishtfolëse – ishin shumë më të goditura sesa pjesët gjermane-folëse të vendit.

Në korrik dhe gusht, Gjeneva dhe Vaud bartën barrën e rritjes së infeksioneve – ndërsa shumica e Zvicrës gjermano folëse shmangën më të keqen e pandemisë.

Siç mund të shihet përmes numrave të rinj, rastet po rriten në të gjithë pjesët qendrore, veriore dhe lindore të vendit – të gjitha këto kryesisht flasin gjermanisht.

Ticino, i cili kufizohet me Italinë dhe në një moment kishte numrin më të lartë të vdekjeve dhe infeksioneve, është kursyer krahasimisht në mes të tetorit.

Pse infeksionet rriten?

Autoritetet zvicerane kanë bërë thirrje për qetësi në lidhje me infeksionet e reja, duke thënë se ato përfaqësojnë një periudhë të vogël kohore dhe nuk janë treguese e një ndryshimi më të gjerë.

FOPH tha për 20 Minuta “periudha kohore është shumë e shkurtër për të folur madje edhe për një prirje”.

Marcel Tanner nga Task Forca Federale e Qeverisë Zvicerane, tha se një arsye kryesore ishte vetëkënaqësia.

Epidemiologia Emma Hodcroft tha për 20 Minuta se ulja e temperaturave mund të jetë prapa ritmeve në rritje.

“Javën e gjysmë të fundit, temperaturat kanë rënë ndjeshëm. Nuk do të çuditesha nëse kjo do të ndryshonte sjelljen e njerëzve, “tha ajo.

“Ju takoni më shumë miq brenda, mbyllni dritaret dhe ngrohni brendësinë. E gjithë kjo mund të çojë në një rrezik më të lartë të infeksionit.”

Më shumë masa në vjeshtë?

Ekspertët u ndanë rreth nëse infeksionet në rritje duhet të çojnë në kufizime më të mëdha të bllokimit.

GDK tha se përparësia ishte zbatimi i rregullave ekzistuese si maska ​​dhe distancimi shoqëror, por të tjerët siç është përsëri ndalimi i ngjarjeve të mëdha duhet të merren parasysh.

Tanner megjithatë tha se rritjet nuk ishin një arsye për shqetësim – dhe se kantonet duhet të lihen për të menaxhuar infeksionet në rritje.

“Ju duhet ta merrni seriozisht rritjen e numrave, por nuk duhet ta dramatizoni atë,” tha ai.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.

Korea e Jugut përballet me një kllaster të ri infeksionesh me COVID-19

Një kllaster infeksionesh përreth zonës së Seulit të Madh i ka shkaktuar Koresë së Jugut edhe një sfidë tjetër për të luftuar...

Meksika miraton ligj për të siguruar qasjen e qytetarëve në plazhet e vendit

Meksika miratoi një ligj i cili kërkon që pronarët e tokave të lejojnë qasjen për qytetarët nëpërmjet tokave të tyre në plazhet...

Ministrja e Jashtme e Belgjikës në kujdes intensiv për shkak të COVID-19

Ministrja e Jashtme e Belgjikës dhe ish-kryeministrja, Sophie Wilmes është shtruar në spital në kujdesin intensiv për shkak të koronavirusit (COVID-19).