Kush do vaksinohen të parët ndaj Covid-19?! OBSH: Të rinjtë e shëndetshëm mund të mos e marrin deri në 2022

Mos i humb

U tha se lufton virusin, OBSH shuan shpresat: Remdesiviri është pak, ose aspak efektiv në trajtimin e COVID-19!

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se ilaçet remdesivir, hidroksiklorinë, lopinavir/ritonavir dhe produktet e interferonit kanë pak ose aspak rezultate në luftimin...

Rusi, shkon në mbi 24 mijë numri i viktimave nga COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.384.235 ndërsa bilanci i viktimave në 24.002.

Maskat me detyrim/ Basha zbaton aktin normativ të qeverisë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë konferencës së sotme me gazetarët, ka zbatuar aktin normativ për mbajtjen e maskës si një...

Pure Patatesh me Djathë dhe Mish të Pjekur Në Furrë – Shije e Veçantë

Të provosh shije të reja është pa dyshim gjithnjë një kënaqësi e veçantë. Recetat e puresë së patateve janë...

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se të rinjtë e shëndetshëm mund të mos marrin vaksinën e coronavirusit deri në vitin 2022.

Zyrtarët e shëndetit publik përqendrohen së pari në imunizimin e të moshuarve dhe grupeve të tjera të prekshme.

Sipas mediave të huaja, Dr. Soumya Swaminathan, shkencëtarja kryesore e OBSH-së, tha se punonjësve shëndetësorë, punonjësve të vijës së frontit të parë dhe të moshuarve ka të ngjarë tu ofrohet një vaksinë e parë, megjithëse detajet e përparësisë ende po punohen nga OBSH dhe grupet e tij këshilluese.

Dhe, sigurisht, një vaksinë për virusin ende nuk duhet të konsiderohet e sigurt dhe efektive nga OBSH, Bashkimi Evropian ose Shtetet e Bashkuara.

“Njerëzit kanë prirjen të mendojnë se në datën 1 janar ose 1 prill, unë do të marr vaksinën dhe gjërat do të kthehen në normalitet”, tha Swaminathan. “Nuk do të funksionojë kështu”.

Ajo shtoi se bota me shpresë do të ketë të paktën një vaksinë të sigurt dhe efektive deri në vitin 2021, por do të jetë në dispozicion në “sasi të kufizuara”.

Grupi strategjik këshillimor i OBSH-së i ekspertëve për imunizimin, ose SAGE, publikoi së fundmi udhëzime për vendet se si të marrin në konsideratë përparësitë e grupeve të ndryshme të njerëzve.

Ndryshe, më shumë se 10 vaksina të coronavirusit në të gjithë botën janë në prova klinike të fazave të vona, tha Swaminathan.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Google Search tani ju lejon të kërkoni këngën tuaj të preferuar me një psherëtimë

Google sjellë për të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë një risi të re. Ata mund të shtypin butonin e mikrofonit në aplikacionin...

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e...

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...