Kushdo që sheh ndonjë të keqe, le ta ndryshojë

Mos i humb

Hoti: Jemi në rrugën e duhur për menaxhimin e pandemisë, po përgatitemi për fazën e re

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, kanë premtuar ristrukturim në sistemin shëndetësor. Kryeministri i...

Afro 13 mijë të shëruar nga Covid-19 në Kosovë

Dy javët e fundit është raportuar rënie e rasteve të reja me Covid-19 në Kosovë, derisa është rritur edhe numri i të...

Konfiskohen pasuritë e Kelmend Balilit

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Kelmend Balilit, i cili njihet si “Eskobari...

Aplikacioni kundër Covid-19 edhe për moshat mbi 16 vjeç

Personat që jetojnë në Angli  dhe Uells së fundmi po nxiten të shkarkojnë aplikacionin qeveritar për gjurmimin e kontakteve.

HADITHI I TRIDHJETË E KATËRT

عَنْ أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيّ  قَالَ سَمِعْت رَسُولَ اللَّهِ ﷺ يَقُولُ: “مَنْ رَأَى مِنْكُمْ مُنْكَرًا فَلْيُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِلِسَانِهِ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِقَلْبِهِ، وَذَلِكَ أَضْعَفُ الْإِيمَانِ”.

رَوَاهُ مُسْلِمٌ [رقم:49].

Nga Ebu Seid el Hudriu, Allahu qoftë i kënaqur me të!, përcillet se e ka dëgjuar të Dërguarin e Allahut ﷺ duke thënë:

“Kushdo që sheh ndonjë të keqe, le ta ndryshojë me dorën e tij, e, nëse nuk mundet, atëherë me gjuhën e tij, e, nëse nuk mundet as kështu, atëherë me zemrën e tij, por ky është imani më i dobët.”

E shënon Muslimi [numër 49].

Dobit e Hadithit:

1) Për të ndryshuar të keqen duhet të ket parasysh thirrësi tre lloj të diturive:

a) Dituria për fenë e dispozitat islame,

b) Dituria për gjendjen e atyre që i fton,

c) Dituria për mënyrën e thirjes.

2) Urdhërimi në të mirë i ka dy kushte:

a) Të ketë dituri për atë që urdhëron,

b) Të ketë dituri se i urdhëruari e ka lënë të mirën.

3) Ndalimi nga e keqja i ka tri kushte:

a) Të ketë dituri për atë që e ndalon,

b) Të ketë dituri se personi e ka bërë atë vepër të keqe,

c) Ndryshimi i të keqës, mos të shpien në një të keqe më të madhe sepse ndalohet në këtë rast.

4) Ndryshimi i të keqes me dorë, bëhet në dy raste:

a) Ai i cili ka pushtet,

b) Prindi në shtëpin e tij.

5) Ndryshimi i të keqës me gjuhë bëhet:

a) Ti thuash personalisht,

b) Ta dërgojsh e ta orentosh tek ai i cili është kompetent.

6) Ndryshimi i të keqes me zemër bëhet:

a) Ta urejsh me zemër,

b) Ta urejsh ndodhjen e saj,

c) Të dëshirosh që ajo mos të ndodh më e të përsëritet,

d) Të mos prezentosh aty ku bëhet e keqja e mëkati.

7) Në fe ska ngarkim përtej mundësive dhe se obligimet janë të kushtëzuara me mundësi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...