Kuvajti planifikon të deportojë mbi gjysëm milionë punonjës të huaj

Mos i humb

Covid-19 hyn në KPK, pozitiv një komisioner, pritet përgjigja e tamponit për 11 të tjerë

Një nga anëtarët e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ka rezultuar me koronavirus. Duke marrë shkas nga rasti në...

Kryeministri armen nuk sheh zgjidhje diplomatike të konfliktit për Nagorno-Karabakun

Kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinian i ka thënë kombit se nuk sheh mundësi të zgjidhjes diplomatike të konfliktit për rajonin e Nagorno-Karabakut,...

Kontrabandë cigaresh në Portin e Durrësit, sekuestrohen mbi 1 milion paketa nga India, kapnin vlerën e 168 mijë eurove në treg

Mbi 1 milionë paketa cigaresh nga India janë sekuestruar në portin e Durrësit. Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Gent Gazheli bën me...

Anija turke futet në zonën e Rodos, Greqia kërcënon hapur: Do marrim vendime ekstreme

Navtex i ri i Oruc Reis u lëshua mbrëmjen e së mërkurës vonë nga Turqia, duke ngritur një zonë hetimi në 24...

Qeveria e Kuvajtit njoftoi se kanë një plan për deportimin e mbi gjysëm milionë punonjësve të huaj për të eliminuar pabarazitë në tregun e punës dhe ndikimin mbi strukturën demografike.

Ministrja e Ekonomisë e Kuvajtit, Mariam Al-Aqeel, bëri një prezantim rreth punësimit të të huajve në Komisionin e Zhvillimit të Burimeve Njerëzore të Parlamentit të Kuvajtit.

Duke vënë në dukje se mbi gjysëm milionë punonjës të huaj planifikohen të deportohen, Al-Aqeel tha se plani i përgatitur për të eliminuar çekuilibrin në tregun e punës posedon zgjidhje afatmesme dhe afatshkurtër.

Al-Aqeel tregoi se si zgjidhje afatshkurtër planifikohet deportimi i 360 mijë punonjësve të huaj që banojnë në vend, duke shtuar se 120 mijë prej tyre janë të paligjshëm, 150 mijë mbi 60-vjeç ose me sëmundje kronike, si dhe 90 mijë punonjës të paarsimuar dhe pakualifikuar.

Ndërkohë, në kuadër të planifikimit afatmesëm dhe afatgjatë, sipas ministres, planifikohet një transformim dixhital.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zanafilla e Shumë Sëmundjeve Nis Nga Stomaku – Çfarë Duhet Të Bëni

Mbi 2000 vjet më parë, Hipokrati, i njohur si Ati i Mjekësisë, paralajmëroi se stomaku përbën zanafillën e të gjitha sëmundjeve.

Superkompjuteri LUMI do të jetë një nga më të fuqishmit në BE

Superkompjuteri LUMI do të ketë një performancë kulmore teorike prej mbi 550 petaflops. HPE ka njoftuar se i është...

Biden premton vaksinim falas kundër COVID-19

Kandidati demokrat që garon për president të SHBA-së, Joe Biden premtoi se vaksina e koronavirusit të ri (COVID-19) do të bëhet falas...

Rritet në 22 numri i viktimave nga shembja e kishës në Gana

Është rritur në 22 numri i personave që humbën jetën si pasojë e shembjes së një kishe në rajonin lindor të Ganës.

Rusi, arrin në afro 1.5 milionë numri i rasteve me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.497.167 ndërsa bilanci i viktimave në 25.821.