Ky kanton, nga sot ka regjimin më të rreptë të maskave në Zvicër

Mos i humb

Kanada, kalohet pragu i 200 000 rasteve me Covid-19

Kanadaja, mes valës së dytë të koronavirusit, kaloi pragun 200 000 rasteve me COVID-19 dhe po i afrohet pragut prej 10 000...

Byrek me Qumësht dhe Vezë – Shije Fantastike në Tryezë

Byreku është një ushqim tradicional i vendeve të Ballkanit, përfshirë Shqipërinë. Ballkani njihet ndryshe si Vendi i Gjakut dhe...

Zemaj bashkë me policët dhe Inspektoratin mbyllin disa kafiteri në Prishtinë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, mbrëmë bashkë me Policinë e Kosovës dhe Inspektoratin, kanë mbyllur disa kafiteri në Prishtinë, që shkelnin rregullat-...

Mëngjeset E Shëndetit – Çfarë Duhet Të Hani Dhe Çfarë Jo

Cilat ushqime të vijnë ndër mend kur mendon për mëngjesin? Zakonisht, një filxhan kos, një filxhan kafe dhe lëng i freskët...

Në kantonin e Bernës, detyrimi për vënie të maskës, duke filluar nga sot do të zbatohet në dyqane, stacione treni dhe shumë ambiente të tjera të arritshme për publikun.

Qeveria e Kantonit po reagon në këtë mënyrë ndaj numrit në rritje të rasteve të koronavirusit, shkruan Agjecia e Lajmeve e Zvicrës, SDA.

Për një kohë të gjatë, kantoni i Bernës ishte nën mesataren e vendit sa u përket infeksioneve me koronavirus.

Por kohët e fundit ddhe këtu kishte gjithnjë e më shumë infeksione.

Për këtë arsye, këshilli qeveritar ka vendosur javën e kaluar për zgjerimin e detyrimit të vënies së maskave edhe në ambiente ku më parë nuk parashikohej.

Kështu, maskat për mbrojtje të gojës dhe hundës, duke fillöuar nga e hëna, duhet të vihen  pothuajse në të gjitha hapësirat e brendshme në të, cilat ka qasje publiku.

Këtu perfshihen:

Dyqanet dhe qendrat tregtare
Stacionet e trenit
Zyrat postare
Muzetë, teatrot dhe bibliotekat
Ndërtesat e administratës
Objektet e kultit

Në restorante, mysafirët lejohen të heqin maskën vetëm pasi të jenë ulur në tavolinë.

Si një masë e mëtejshme për të frenuar koronavirusin, qeveria ka vendosur që mysafirëve në bare, klube dhe restorante t`u kërkohet të ulen.

Për më tepër, numri i mysafirëve në bare, klube dhe diskoteka është i kufizuar: maksimumi 300 njerëz lejohen të qëndrojnë në këto ambiente në të njëjtën kohë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.