Lëngu i Kockave Për Rininë Afatgjatë Të Lëkurës

Mos i humb

Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Çdo person meriton një jetë pa dhunë

Ambasada amerikane në Prishtinë thotë se nga të dhënat e Ministrisë së Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, del se gjatë pandemisë së...

Kosovë : Janë regjistruar 704 raste të reja me coronavirus dhe 9 të vdekur në 24 orët e fundit.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.651 mostra të marra...

Ministria e Shëndetësisë merr vendim për shkollat: I propozohet Ministrisë së Arsimit që nga 1 dhjetori …

Nisur nga numrat në rritje të të infektuarëve me Covid19, Ministrja e Shëndetësisë njoftoi sot të tjera masa me qëllim minimizimin e...

Trump ‘pranon’ fitoren e Biden, i hap rrugë tranzicionit Presidencial në Shtëpinë e Bardhë: Administrata të bëjë atë që duhet! Beteja ligjore vazhdon

Donald Trump më në fund i ka hapur rrugë tranzicionit të presidentit të zgjedhur të SHBA Joe Biden, duke udhëzuar administratoren e agjencisë...

Kolagjeni është një proteinë që trupi e prodhon natyralisht. Ajo është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit dhe gjallërisë së lëkurës.

Kolagjeni gjendet në çdo organ të trupit, përfshirë kocka, lëkurë, ligamente dhe kërce.

Kolagjeni bashkëpunon me proteinën elastinë për të ruajtur elasticitetin e indeve.

Dielli, ndotja, radikalet e lira dhe duhanpirja, janë gjithashtu përgjegjës për rënien e sasisë së prodhuar të kolagjenit.

Trupi prodhon vazhdimisht kolagjen për të riparuar dëmet, por pas moshës 35-40 vjeçare, prodhimi dhe cilësia e tij zbehet.

Lajmi i mirë është se, përveç trajtimeve kozmetike, ushqimi është një tjetër burim i pasur me kolagjen që ndihmon në trajtimet kundër plakjes.

Një prej më të mirëve është padyshim lëngu i kockave.

Lëngu i Kockave Për Rininë Afat-Gjatë Të Lëkurës

Lëngu i kockave është jashtëzakonisht i pasur me proteina dhe sasi domethënëse mineralesh, siç është kalciumi dhe fosfori.

Së fundmi, shumë njerëz të famshëm i thurin lavde lëngut të kockave për vetitë e tij kundër plakjes.

Pirja e rregullt e tij, është thelbësore për furnizimin e trupit me kolagjen dhe mirëmbajtjen e rinisë së lëkurës.

Me përdorimin e vazhdueshëm të lëngut të kockave, do të vëreni se lëkura juaj do të jetë më e ushqyer me vitamina, më elastike, më e butë, rrudhat do të zbuten dhe ajo do të ketë shkëlqimin rinor.

Ky lëng rekomandohet edhe për njerëzit që kanë lëkura problematike me akne apo ata që vuajnë nga ekzema.

Si Të Përgatisni Lëngun e Kockave

Përbërësit

  • 1 kg ose më shumë kocka
  • 1 qepë
  • 2 karrota
  • 2 kërcenj selinoje
  • 2 lugë gjelle me uthull molle
  • 1 tufë majdanoz,
  • 1 lugë gjelle me kripë deti,
  • erëza sipas dëshirës.
  • Mund të shtoni edhe dy thelbinj hudhër në 30 minutat e fundit të zierjes.

Udhëzimet

Nëse jeni duke përdorur kocka të mishit të viçit, piqini në furrë si fillim për 30 minuta në një temperaturë prej 180 gradë celcius.

Më pas vendosini kockat në një tenxhere të madhe.

Hidhni ujë dhe uthullën. Lërini të qëndrojnë për 20-30 minuta.

Acidi i uthullës do të ndihmojë në çlirimin e shpejtë të ushqyesve të kockave. Prisni perimet (përveç majdanozit dhe hudhrës) dhe shtojini në tenxhere.

Hidhni kripën, piperin, dhe erëzat e tjera.

Vendoseni tenxheren në zjarr.

Në përfundim të zierjes së parë, uleni temperaturën dhe lëreni lëngun të vazhdojë zierjen e ngadaltë për 8 orë.

Gjatë orëve të para, do t’ju duhet të largoni papastërtitë që lundrojnë në sipërfaqe.

Në të do të formohet një shtresë shkume që mund të hiqet thjesht me një lugë.

Kontrollojeni tenxheren çdo 20 minuta gjatë 2 orëve të para.

Kockat e gjedhëve të ushqyera me bar do të prodhojnë më pak nga kjo shtresë.

Në 30 minutëshin e fundit të zierjes shtoni hudhrën dhe majdanozin, nëse ju pëlqejnë.

Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Përdorni një kullesë metalike për të pastruar lëngun.

Kur të jetë i ftohtë mjaftueshëm hidheni në kavanozë qelqi dhe pasi të ftohet ruajeni në frigorifer për deri në 5 ditë. Nëse dëshironi ta përdorni më gjatë, futeni në zonën e ngrirjes.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

PD: Qeveria po e përdor fatkeqësinë për të vjedhur dhe për zgjedhje. Koha e Ramës ka mbaruar!

1 vit pas tërmetit shkatërrues që goditi vendin, ish-deputetë të Partisë Demokratike, pjesë e ekipit që kanë ndjekur nga afër procesin e...

Policia malazeze rrëzon dyshimet: Nuk ka të dhëna se Dritan Abazoviç po shantazhohet nga grupet kriminale

Prej dy ditësh tashmë në mediat malazeze qarkullon lajmi që lideri i lëvizjes URA, politikan shqiptar Dritan Abazoviç është kërcënuar me jetë...

MSH informacion për situatën: 656 raste të reja në 24 orët e fundit, 10 të vdekur nga COVID-19

Ka një rënie të rasteve ditore me COVID-19 që përkon me uljen e testimeve. Ndërkohë që raportohen 10 humbje jete në 24...

Osmani merr një vendim tjetër, anulon të gjitha konkurset në kuadër të Zyrës së Presidentit

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani sot ka marrë edhe një vendim të ri. Osmani ka...

“E vuaj më shumë, sepse kam një përgjegjësi”/ Manastirliu: Politikanët të mos guxojnë të fyejnë mjekët

“Askush nga politikanët të mos guxojë të fyejë mjekët dhe të dalin e të bëjnë politikë me punën e tyre, sepse mjekët...