Liderët evropianë dënojnë sulmin kundër Frederiksen

Mos i humb

Udhëheqësit evropianë kanë dënuar ashpër një sulm ndaj kryeministres daneze Mette Frederiksen në një shesh qendror të Kopenhagës duke shtuar ashpërsinë alarmante të dhunës politike që po trondit Evropën.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen e quajti atë një “akt të neveritshëm që bie ndesh me gjithçka që ne besojmë dhe për të cilën luftojmë në Evropë”, në një postim në platformën e medias sociale X.

Charles Michel, presidenti i Këshillit Evropian, tha se ishte “i indinjuar” nga “akti frikacak i agresionit”.

Frederiksen, 46 vjeçe, mbeti “e tronditur nga incidenti” mbrëmjen e së premtes në të cilën ajo u godit ndërsa ishte në sheshin ”Kultorvet”, tha zyra e saj, por detaje të mëtejshme mbi lëndimet e mundshme nuk u dhanë.

Policia tha se arrestoi një 39-vjeçar pas sulmit dhe se ai do të paraqitej në një gjykatë të Kopenhagës të shtunën.

Ata nuk kanë thënë se si ka ndodhur sulmi. Dëshmitarët thanë për mediat daneze se kryeministri mundi të largohej nga vendi i ngjarjes.

Incidenti vjen pasi 27 vendet e BE-së zgjedhin qindra anëtarë të Parlamentit Evropian gjatë katër ditëve të votimit që filluan të enjten.

Votuesit në Danimarkë shkojnë në kutitë e votimit të dielën.

Ka pasur një valë sulmesh ndaj zyrtarëve të zgjedhur në të gjitha nivelet në Gjermaninë fqinje.

Kryetarët e bashkive, anëtarët e parlamentit kombëtar dhe këshillat vendorë, si dhe kandidatët, janë goditur me grushta, me thika, janë pështyrë dhe ngacmuar, duke bërë që kancelari Olaf Scholz të thotë se demokracia e vendit ishte nën kërcënim.

Muajin e kaluar BE u trondit nga vrasja e kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico, në një tentativë për vrasje. Lideri i plagosur rëndë u dërgua në shtëpi nga spitali një javë më parë për të vazhduar shërimin atje.

“Mette është një kolege shumë e mirë dhe partnere e mençur. Unë sinqerisht shpresoj që ajo të jetë e padëmtuar,” shkroi kryeministri suedez Ulf Kristersson në X. “Një sulm ndaj një lideri të zgjedhur në mënyrë demokratike është gjithashtu një sulm ndaj demokracisë sonë”, shtoi ai.

Roberta Metsola, presidentja e Parlamentit Evropian, shkroi se “sulmi ndaj kryeministres danez është i tmerrshëm. Dhuna nuk ka vend në politikë. Qëndro i fortë, Mette!”.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau theksoi se “është shqetësuese të dëgjosh se kryeministrja Frederiksen u sulmua në një shesh publik në Kopenhagë. Ne nuk mund të hedhim poshtë ose normalizojmë akte agresioni si ky. Është e rrezikshme për demokracitë tona”.

Frederiksen u zgjodh udhëheqëse e socialdemokratëve në vitin 2015, duke pasuar Helle Thorning-Schmidt e cila në vitin 2011 u bë kryeministrja e parë grua e Danimarkës.

Në moshën 41-vjeçare, Frederiksen u bë kryeministrja më e re e Danimarkës, pasi mposhti rivalët e saj kryesorë të qendrës së djathtë në zgjedhjet e përgjithshme të 2019-ës.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit