Ligjet më të çuditshme në Zvicër!

Mos i humb

Qeveria miraton projekt-buxhetin për 2021: Rritja ekonomike parashikohet në 5.5%, kurse papunësia të ulet 12.2%

Qeveria në një mbledhje të posaçme ka miratuar projekt-buxhetin për vitin 2021 që pritet të kalojë në Kuvend për miratim dhe do...

Protestuan kundër ministrit grek, policia procedon penalisht 18 persona, mes tyre Shpëtim Idrizi, Mesila Doda e Boiken Abazi

Policia procedon penalisht Shpëtim Idrizin, Mesila Dodën dhe Boiken Abazin si tre organizatorët e protestës së sotme të PDIU.

“Virusi ka pësuar mutacion, është më i rrezikshëm”, Manastirliu publikon videomesazhin e Prof. Kapisyzi: Mbajtja e maskës sakrificë e të gjithëve

Prof. Perlat Kapisyzi thotë se virusi Sars-Cov2 ka pësuar mutacion gjenetik duke e berë me aftësi më ngjitëse dhe duke rritur ngarkesën...

Nga krahasimi me Lincoln tek oferta për unitet, ja 6 momentet kyçe të debatit final Trump-Biden

Debati final Trump- Biden është shoqëruar nga momente kyçe teksa ishte shumë më ndryshe nga ai i pari. Nëqoftëse debati i parë...

Prostitucioni

‘Profesioni më i vjetër në botë’ jo vetëm që është krejtësisht legal dhe konsiderohet si një industri e shërbimit “e rregullt”, por fondet publike përdoren ndonjëherë për të paguar komoditetin dhe sigurinë e punonjësve të seksit.

Për shembull, në një referendum të vitit 2012, 52 përqind e votuesve të Cyrihut miratuan planin komunal për të ngritur 25 ‘kuti seksi’ – në thelb, struktura të ngjashme me garazhet – ku prostitutat e qytetit mund të bënin tregtinë e tyre private, larg nga zalli i qendrës së qytetit zonat, shkruan The Local.

Kutitë janë nën mbikëqyrje 24-orëshe, kanë një punonjës social në vend, dhe përfshijnë një lavanderi, dush dhe kafene.

Kostoja totale e projektit ishte 2 milionë dollarë për të ndërtuar strukturën dhe 800,000 dollarë të tjerë ishin caktuar për kostot vjetore të funksionimit – shpenzime që votuesit me sa duket menduan se kishin shumë kuptim në rrugë.

Lakuriqësia

Ecja lakuriq (ose ndoshta ngasja e biçikletës ose e-skuterit) është gjithashtu e ligjshme në Zvicër, pasi konsiderohet si një element i rëndësishëm i ‘lirisë personale’.

Ndërsa kodi penal i Zvicrës nuk thotë shprehimisht lakuriqësia publike duhet të praktikohet, por as nuk e ndalon atë.

Pasi disa njerëz në kantonin Appenzell u ankuan se një alpinist pa rroba kaloi pranë një familje me fëmijë të vegjël dhe një qendre rehabilitimi të krishterë, një gjykatë vendosi që kantonet mund të ndalojnë lakuriqësinë publike, por pak e bënë atë.

Dinjiteti i bimëve

Para se të zgjidhni një lule në një livadh alpin, mendoni dy herë.

Në të vërtetë ekziston një rregullore e quajtur “Dinjiteti i gjallesave në lidhje me bimët”.

Megjithëse ligji është shkruar në një gjuhë ‘legaleze’, e vështirë për t’u kuptuar, një nga nenet e tij thotë qartë se “prerja e luleve të egra në anë të rrugës pa ndonjë arsye racionale” është rreptësisht e ndaluar.

Kjo vlen për të gjithë njerëzit që kalojnë pranë lules, qoftë i zhveshur apo i veshur.

Ju duhet të keni shok për kafshën tuaj

Ligji Zviceran për Mbrojtjen e Kafshëve thotë se kafshët e vogla shtëpiake si lepujt, lloj brejtësi dhe derrat e Guinesë priren të mbeten të vetmuar pa një shok, kështu që ato duhet të mbahen në çifte.

Ky ligj është i përfshirë në Kushtetutën e Zvicrës, kështu që nuk është shaka.

Qetë në banjë!

Ky nuk është një ligj, por më shumë një praktikë pak a shumë e zakonshme midis qiramarrësve në apartamentet zvicerane.

Të jesh një fqinj i mirë dhe i vëmendshëm në Zvicër do të thotë të mos e lash tualetin pas 10:00. Kjo mund të ketë të bëjë me të gjitha llojet e zhurmave që ndalohen pas orës 10./ albinfo/ 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Nëse keni ndonjë nga këto 7 aplikacione, duhet ta fshini atë

Shumë aplikacione pretendojnë se do të lehtësojë disa aspekte të jetës për ju, qoftë dëgjimi i muzikës, luajtja e lojërave video, kujdesi...

Krem Pasticerie me Shije Portokalli – Delikatesa që Duhet të Provoni

Kremi i pastiçerisë mund të themi se është mbretëresha mes shumë shijeve të ëmbëlsirave. Kudo ku ta vendosni receta...

Njeriu që fitoi dy herë lotarinë brenda vitit

Shanset për të fituar të paktën një herë në jetë lotarinë janë të pakta, por ky njeri e ka sfiduar fatin dy...

Trajtimi Natyral Për Variçet Me Hudhër, Limon Dhe Vaj Ulliri

Venat varikoze ose siç i njohim ndryshe variçet janë një problem shëndetësor i përhapur gjërësisht në botë. Bëhet fjalë...

Zanafilla e Shumë Sëmundjeve Nis Nga Stomaku – Çfarë Duhet Të Bëni

Mbi 2000 vjet më parë, Hipokrati, i njohur si Ati i Mjekësisë, paralajmëroi se stomaku përbën zanafillën e të gjitha sëmundjeve.