Lu: Çështja “Tahiri”? Jemi pranë ndjekjes penale

Mos i humb

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu ishte i ftuar në emisionin ‘Opinion’, ku mbi të gjitha foli për reformën në drejtësi dhe arrestimin e atyre të ashtuquajtur ‘peshq të mëdhenj’.

Ai tha se hetimet për ish ministrin e brendshëm, Saimir Tahiri, kanë avancuar dhe se pritet të procedohet me ndjekje penale.

“Po hetohet çështja ‘Tahiri’ dhe jemi pranë procedimit me ndjekje penale. Shtetet e Bashkuara kanë këmbëngulur që gjykimi i tij të bëhet në Gjykatë dhe jo të lihet në dorë të politikanëve shqiptarë”, deklaroi Lu.

Ambasadori i SHBA-ve foli edhe për emra të tjerë të lidhur me krimin, të cilët i ka përmendur edhe më herët publikisht, ndërsa sqaroi edhe pozicionin e ish kryeprokurorit, Llalla.

“Llalla u bë i pari person, që i ndalohet zyrtarisht hyrja në Shtetet e Bashkuara dhe ky vendim erdhi pas bindjes se ai ishte një njeri tërësisht i korruptuar. Aktualisht është arrestuar një person shumë i rëndësishëm i botës së krimit të organizuar, në Bodrum të Turqisë, ndërsa ne po shtyjmë shumë edhe për arrestimin e Klement Balilit. Ne besojmë se ai ndodhet në Shqipëri dhe duhet të arrestohet, pasi është dënuar edhe në Greqi. Ne po i bëjmë presion strukturave shtetërore, që të arrestojnë sa më shpejt Balilin dhe kam shumë besim se shumë shpejt ai do të vihet para drejtësisë”, u shpreh Donald Lu.

Top Channel

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit