Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve

Mos i humb

“Policia kontrollin ta nisë nga parlamenti”, Rama: Mezi u mësova dhe unë me maskën, do të duhet ta mbajmë gjatë

Kryeministri Edi Rama teksa foli për masën e re të vendosur nga qeveria, siç është mbajtja e maskës me detyrim në ambientet...

Kuvendi bën thirrjen për dy vende vakante në Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë

Kuvendi i Shqipërisë ka hapur thirrjen për zëvendësimin e dy vendeve në dy institucionet e reja të drejtësisë, KLGJ dhe KLP.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB: Thaçi dhe Veseli kanë tentuar të pengojnë dhe minojnë punën e Gjykatës Speciale

Mediat e huaja kanë zbardhur raportin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB, Antonio Guterres për Kosovën që do të prezantohet në 21 tetor...

Po udhëtonin me makinë, babë e bir tmerrohen nga “vizita” e papritur

Një gjarpër u ka shkaktuar jo pak telash një turku që po udhëtonte me makinë nga Bursa për në Izmir. Ndërsa udhëtonte,...

Mbretëria e Bashkuar edhe zyrtarisht po përballet me recesion për herë të parë në 11 vjet për shkak të pandemisë me koronavirus.

Ekonomia e këtij shteti është tkurrur në një rekord prej 20 për qind në periudhën prill-qershor, kur masat e izolimit për shkak të koronavirusit kanë qenë më të ashprat.

Një ekonomi konsiderohet se është në recesion nëse tkurret për dy çerekë të njëpasnjëshëm. Të dhënat zyrtare tregojnë se kjo është tkurrja më e madhe që është raportuar nga ndonjë ekonomi tjetër e madhe.

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar konsiderohet e gjashta për nga madhësia në botë. Zyra Kombëtare e Statistikave ka thënë se ka pasur shenja për rimëkëmbje në muajin qershor, kur rritja e bruto-prodhimit të brendshëm është rritur për 8.7 për qind në krahasim me muajin maj.

Kësaj rritjeje është thënë t’i ketë kontribuuar lehtësimi i masave të izolimit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Konsola e edicionit special PS5 Spider-Man është absolutisht e mrekullueshme

Tani jemi vetëm disa javë larg nga prezantimi zyrtar i Sony PS5, me lojtarë në të gjithë botën që po presin të...

Lufta ndaj Covid-19, Uellsi deklaron izolim dy javor

Nga 23 Tetori deri në 9 Nëntor do të rikthehet në një izolim pothuajse të plotë, një masë e cila u mor...

Konflikti vazhdon në Nagorno-Karabakh, të paktën 810 viktima

Një armëpushim i ri, i vendosur të shtunën në mesnatë që synonte ndalimin e luftimeve për rajonin e Nagorno Karabakut, duket se...

Maqedonia e Veriut drejt orës policore, Ministri i Shëndetësisë apel: Situata serioze, hapi i ardhshëm…

Maqedonia e Veriut po shënon shifra të larta të COVID-19 dhe Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe paralajmëron se vendi nuk është shumë...

Korbat e kurorës/ Legjenda e zogjve të Kullës së Londrës, që mbrojnë Britaninë

Këta zogj që shihni në pamje e kanë ndërtuar folen e tyre në Kullën e Londrës dhe madje kanë një kujdestar që...