Me 1077 raste për një ditë, pandemia në Zvicër po merr përmasa shqetësuese

Mos i humb

Hyn në fuqi vendimi, Covid-19 mbyll nga sot Parisin dhe 8 qytete të mëdha franceze, në karantinë pas orës 21:00

Masat kundër koronavirusit kanë hyrë në fuqi më 17 tetor në Paris dhe në 8 qytete të tjera të mëdha të Francës....

Ekonomia e Kinës, 4.9 % rritje ekonomike 3 muajt e fundit

Në një kohë kur të gjitha vendet evropiane kanë frikë për një rikthim të të izolimeve të plota, të cilat mund të...

Sërish shifra të larta, 4 të vdekur dhe 289 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

4 të vdekur dhe 289 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit. Ky fakt u be i ditur nga...

Palestina regjistron 6 vdekje nga COVID-19

Autoritetet shëndetësore palestineze sot kanë konfirmuar gjashtë vdekje shtesë për shkak të pandemisë së koronavirusit (COVID-19). Ministrja e Shëndetësisë...

Zyra Federale e Shëndetit Publik ka raportuar 1077 raste të reja, të cilat kishin rezultuar pozitive në testimet e bëra për koronavirus në 24 orët e fundit.

Një numër kaq i lartë i infeksioneve të reja brenda një dite nuk është regjistruar që nga fundi i muajit mars 2020.

Kjo e rrit mesataren e 7 ditëve të fundit në shifrën 491, që është për 55 për qind më shumë se në javën e kaluar.

Ky zhvillim tregon se trendi po rritet shumë shpejt në një nivel të lartë.

Shkalla e rezultateve pozitive të testimeve të bëra në 7 ditët e fundit, aktualisht është 5.4 përqind që do të thotë se nga 100 teste, mesatarisht 5 teste ishin pozitive.

Kjo do të thotë se pragu kritik prej 5 për qind gjatë një jave, është tejkaluar. Të kujtojmë: në ditën e djeshme ai kishte arritir në 9.7% ndërsa sot ai ishte 7.1%

Madje Sipas OBSH-së, tani po rritet rreziku që numri i raportuar i rasteve të mos mundësojë një pamje të besueshme të mënyrës së përhapjes së virusit.

Nëse numri i rasteve të raportuara vazhdon të rritet ndërkohë që nuk rritet numri i testimeve, krijohet mundüesia që të ketë numër më të lartë të rasteve të pa raportuara.

Vëllimi mesatar i testimeve të kryera në 7 ditët e fundit është 9,746 teste në ditë, ose 1 për qind më i ulët se java e kaluar.

BAG ka raportuar po ashtu edhe 2 raste të reja të vdekjes nga Covid-19.

Pranimet në spital gjatë 7 ditëve të fundit kanë qenë 9 persona në ditë.

Kjo është 2 për qind më shumë se në javën e kaluar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.