MOS KINI ZILI NDAJ NJËRI-TJETRIT

Mos i humb

Europol: Arrestohen 45 të dyshuar në një operacion antidrogë

Policia arrestoi 45 të dyshuar të premten gjatë një operacioni ndërkombëtar kundër një rrjeti të trafikut të drogës nga Brazili në Evropë,...

​Kryeministri Hoti: Nuk e jap dorëheqjen!

Kryeministri Avdullah Hoti ka reaguar ndaj raportimeve se dorëheqjen e tij nga pozita e të parit të Qeverisë së Kosovës.

Lufta e UÇK-së bashkon Shqipëri-Kosovë-Maqedoni e Veriut, institucionet arsimore e kulturore firmosin qëndrimin e përbashkët

Institucionet e shkencës dhe të kulturës në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut kanë dalë me një qëndrim të përbashkët mbi luftën...

Bora mbulon Zvicrën, saktësisht në ditën e parë të dimrit meteorologjik

Pikërisht në ditën e fillimit meteorologjik të dimrit, në pjesën më të madhe të Zvicrës bora ka filluar të bjerë edhe në...

Mos kini zili ndaj njëri-tjetrit, mos e mashtroni njëri-tjetrin…

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ t قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ: ﷺ “لَا تَحَاسَدُوا، وَلَا تَنَاجَشُوا، وَلَا تَبَاغَضُوا، وَلَا تَدَابَرُوا، وَلَا يَبِعْ بَعْضُكُمْ عَلَى بَيْعِ بَعْضٍ، وَكُونُوا عِبَادَ اللَّهِ إخْوَانًا، الْمُسْلِمُ أَخُو الْمُسْلِمِ، لَا يَظْلِمُهُ، وَلَا يَخْذُلُهُ، وَلَا يَكْذِبُهُ، وَلَا يَحْقِرُهُ، التَّقْوَى هَاهُنَا، وَيُشِيرُ إلَى صَدْرِهِ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ، بِحَسْبِ امْرِئٍ مِنْ الشَّرِّ أَنْ يَحْقِرَ أَخَاهُ الْمُسْلِمَ، كُلُّ الْمُسْلِمِ عَلَى الْمُسْلِمِ حَرَامٌ: دَمُهُ وَمَالُهُ وَعِرْضُهُ”.

رَوَاهُ مُسْلِمٌ [رقم:2564].

Ebu Hurejra, Allahu qoftë i kënaqur me të!, përcjell se i Dërguari i Allahut ﷺ ka thënë:

“Mos kini zili ndaj njëri-tjetrit, mos e mashtroni njëri-tjetrin, mos e urreni njëri-tjetrin, mos ia ktheni shpinën njëri-tjetrit, mos ndërhyni në shitblerjen e tjetrit. Bëhuni robër të Allahut, vëllezër të vërtetë. Muslimani është vëlla i muslimanit: nuk i bën padrejtësi, nuk e tradhton, nuk e gënjen e as nuk e poshtëron. Devotshmëria është këtu.” – këtë e tha tri herë, duke bërë me shenjë në gjoksin e tij. “I mjafton si e keqe njeriut ta përulë vëllanë e vet musliman. Kundrejt muslimanit muslimani në tërësi është i paprekshëm: gjaku, pasuria dhe nderi i tij.”

E shënon Muslimi [numër 2564].

Dobit e Hadithit:

1) Ndalimi i zilis, zilia (hasedi) është: urejtja e të mirave që Allahu xh.sh. i ka dhënë dikujt qoft ajo me shpres që të largohen mirësit prej tij ose jo.

2) Ndalimi i mashtrimit të njeri tjetrit në përgjithsi e sidomos në shitblerje në tregti.

3) Ndalimi i urejtjes mes muslimanëve, dhe duke përdor analogjinë themi e kundërta urdhërohemi ta duam njëri tjetrin.

4) Ndalimiqë njëri tjetrit tia kthejmë shpinën qoftë ajo me trup apo me zemra.

5) Ndalimi i ndërhyrjes në shitblerje vazhdon gjatë kohës kur ekziston mundësia për të prishur kontratënapo pas saj.

6) Detyrushmëria e vllazëris në bazë të adhurimit e besimit.

7) Ndalimi i padrejtësis të njëri tjetrit.

8) Ndalimi i tradhtisë, duke përdor analogjinë, themi e kundërta obligohemi ti ndihmojmë qaoftë kur bën padrejtësi ose kur i bëhet.

9) Ndalimi i gënjeshtrës dhe e kundërta detyrushmëria e të qenurit të drejt.

10) Ndalimi i ofendimit të muslimanit sado që është i varfër apo i pa ditur.

11) Devotshmëria vendin e ka në zemër e dalin në shesh shenjat e saj në gjymtyra.

12) Detyrushmëria e respektimit të muslimanit në këto tre gjëra:

a) gjakun,

b) pasurinë,

c) nderin e tij

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Një tjetër vaksinë kundër COVID-19 hyn në provën e ‘fazës së tretë’ në Kinë

Një tjetër vaksinë e zhvilluar lokale e Kinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) ka hyrë në provën klinike të 'fazës së tretë',...

Turqi, arrestohen 11 të dyshuar për lidhje me DEASH-in

Gjithsej 11 persona për lidhje të dyshuara me grupin terrorist DEASH, u arrestuan në provincën perëndimore të Izmirit në Turqi, tha sot...

Turqia me satelitët e rinj të komunikimit do të jetë më e fuqishme në hapësirë

Me satelitët e rinj të komunikimit, Turksat 5A, 5B dhe 6A, Turqia do të jetë më e fuqishme në hapësirë, tha sot...

Draft raporti i PE: Politika të krijojë klimë besimi, thelbësore zgjedhjet e 25 prillit

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian ka publikuar një draft raport mbi zhvillimet në Shqipëri.Në këtë draft raport nxiten liderët politikë në...

Mbi 65 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 65 milionë transmeton Anadolu Agency (AA).