Nga 1 gushti Franca bën të detyrueshme mbajtjen e maskës

Mos i humb

Aksident në aksin Pogradec-Qafë Thanë, mjeti del nga rruga dhe bie 100 metër poshtë

Një aksident ka ndodhur paraditen e sotme në aksin rrugor Pogradec – Qafë Thanë (Doganë). Nga informacionet e para mësohet se një...

Vuani nga hipertensioni? Ja si të ulni tensionin e lartë të gjakut duke ngrënë fiq

Hipertensioni, apo siç njihet ndryshe tensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, veshkat, trurin, si dhe mund të...

Turqia teston vaksinën e parë kundër Covid-19

Mjekët turq të hënën i dhanë gjilpërën e parë të vaksinës kundër koronavirusit një punonjësi shëndetësor. Asım Baştürk, 53-vjeç,...

“Kush pyet o vlla”, banesa iu shemb nga tërmeti, familja në Kurbin: A rrihet në çadër? Nuk dua luks, veç shtëpi të fus kokën...

Fillimi i sezonit të shirave dhe të ftohtit ka nxjerrë në pah situatën e vështirë që po kalojnë qindra familje, 10 muaj...

Franca do të bëjë të detyrueshme mbajtjen e maskës në të gjitha vendet e mbyllura publike për të frenuar epideminë e koronavirusit, që po tregon shenja të rishfaqjes, theksoi sot presidenti francez, Emmanuel Macron.

Gjatë një interviste televizive, Macron duke përmendur datën 1 gusht për zbatimin e kësaj mase tha gjithashtu se përhapja e Covid në Francë ka shënuar një rritje të lehtë dhe se edhe autoritetet shëndetësore në vend janë shprehur pro vendosjes së detyrimit për të mbajtur maskë.

Macron tha se “Ne duhet të parandalojmë dhe të përgatitemi për një rishfaqje të epidemisë gjatë vjeshtës dhe dimrit”

I pyetur nëse Franca do të merrte një vaksinë të mundshme si përparësi nëse do të zbulohej nga grupi farmaceutik francez Sanofi, ai siguroi që vendi do të kishte akses ndër të parët, por nuk pranoi të kërkojë përparësi absolute, duke e gjykuar absurd një “nacionalizëm shëndetësor” të mundshëm.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zbardhet vendimi i qeverisë për punësimin e 1 mijë mësuesve, ja si do të rekrutohen dhe paguhen

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e djeshme të punësojë 1 mijë mësues shtesë, për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19...

KU QËNDRON SHPËTIMI?

Një përshkrim profetik, udhëzim hyjnor për secilin që e dëshiron shpëtimin e lirinë në kohë sprovash dhe të shkatërrimit, atëherë kur Ukbeh...

Navalny flet për herë të parë për helmimin: Pas kësaj qëndron Vladimir Putin, s’kam asnjë version tjetër!

Kreu i opozitës ruse, i njohur edhe si kundërshtari kryesor i presidentit Vladimir Putin, Alexei Navalny, flet për herë të parë publikisht...

Akuza për korrupsion e nxjerrje sekreti hetimor/ GJKKO lë në fuqi pezullimin e zv.drejtorit të OFL-së, Artan Shkëmbi

GJKKO ka lënë sot në fuqi masën e pezullimit për Artan Shkëmbin, zv.drejtori i Operacionit Forca e Ligjit, pas akuzave për korrupsion...

Raporti i BERZH: Brenda 2020 ekonomia shqiptare bie me 9%. Ja sa parashikohet rimëkëmbja për 2021

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që për 2020 ekonomia shqiptare do të pësojë një goditje të fortë duke rënë me...