”Numri real shumë më i lartë”, Basha: Sipas një eksperti të njohur epidemiolog kemi 2500 raste ditore nga COVID-19 në Shqipëri

Mos i humb

Dorëzohet në Kuvendin e Shqipërisë kërkesa për themelimin e Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Martyt

Me iniciativën e kreut të grupit parlamentar socialist Taulant Balla është depozituar kërkesa për ngritjen e një komisioni të posaçëm që do...

Kryediplomati i Ukrainës: Marrëdhëniet me Turqinë në nivelin më të mirë

Marrëdhëniet midis Ukrainës dhe Turqisë janë "në nivelin më të mirë", deklaroi ministri i Jashtëm i Ukrainës. "Ne jemi...

Qyteti pa mjekë e mësues/ Shumë të infektuar me koronavirus

Pas Tiranës, një tjetër qytet është kthyer në vatër e rrezikshme e koronavirusit. Në Berat, mësues, edukatore, mjekë dhe punonjës institucionesh janë...

Prej sot, Aeroporti i Cyrihut ofron teste të shpejta për Covid-19

Aeroporti i Cyrihut tani po ofron edhe teste të shpejta për koronavirus. Shtupat e hundës, të nevojshme për këtë lloj testimi merren...

Kreu i PD, Lulzim Basha ka ngritur shqetësimin se numri real i të infektuarve nga COVID-19 është shumë herë më i lartë se ai që raportohet.

Basha citon një ekspert epidemiolog sipas të cilit në Shqipëri ekziston mundësia se mund të ketë 2500 raste ditore nga COVID-19, por për shkak të testimeve dhe transparencës nuk raportohen.

Basha zbulon se nga raportimet pranë ekipit të shëndetësisë në PD, numri i qytetarëve që kanë simptoma dhe nuk iu bëhet tamponi është disa herë më i lartë se të infektuarit që dalin nga raportimet ditore të autoriteteve shëndetësore.

”Gjatë mbrëmjes së kaluar ekipi i shëndetësisë në PD ka marrë një seri raportimesh nga territori i vendit, ku sipas përllogaritjeve të bazuara në denoncimet e qytetarëve që raportojnë simptoma vetë apo familjarët, dhe nuk testohet, nuk iu bëhet tamponi prej ditësh ka arritur në shifra disa herë më të larta se infektimet.

Vetëm ditën e djeshme, mjekë specialistë, infektologë të vendit dhe ekspertë shqiptarë kanë ngritur alarmin se numri real i infektimeve është shumë më i lartë.
Sipas të paktën njërit prej ekspertëve të njohur epidemiolog, bëhet fjalë për 2500 infeksione në ditë.

Nuk kemi mjetet e nevojshme për nxjerrë infektimet reale. Ajo çfarë dinë shqiptarët është se raportimet tregojnë shifra të ulëta, po ashtu dhe fatalitetet.

Me këtë kryeministër dhe qeveri transparenca është kthyer në propagandë, shfaqje, justifikime për mosmarrjen e masave. Kjo nuk e fsheh përhapjen e virusit, apo për sfidën e familjarëve për t’u përballur me faturën financiare, apo paaftësinë e sistemit shëndetësor. Përballja me të infektuarit, dhe të sëmurët e tjerë që po kthehen.

Vetëm në Mat u mbyllën disa pavione në spital për shkak të infektimit të mjekëve. Ndonjëri karantinohet, ndonjëri trajtohet, ndonjë tjetër ka dhe nevojë për trajtim shtesë, por dhjetëra qytetarë mbeten pa shërbim. është kthyer në problem kronik gjendja e spitaleve.

Kolaps i sistemit dhe pasojat që ka për qytetarët është emergjenca më akute që kanë shqiptarët. E papërgjegjshme në rastin e qeverisë kriminale.”- tha Basha.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

PD tjetër denoncim për Rindërtimin, Duma: Durrësi totalisht i braktisur, asnjë ndërtim s’ka mbaruar. 99.1% e fondit limit është akorduar

Partia Demokratike ka ardhur sot me një tjetër video denoncuese, kësaj radhe nga ish-deputetja Grida Duma. Duma nga Durrësit...

Nafta pa taksa nga 2021, Rama jep lajmin: Procedura ligjore ka nisur me garën e shpallur nga Ministria. Fermerët që s’kanë NIPT të nxitojnë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë me dije lajmin se tashmë ka startuar procedura ligjore me garën e shpallur nga Ministria...

A do rrëzohet Qeveria Hoti? Kushtetuesja mblidhet nesër për vendimin, ja lëvizjet më të fundit që po ndodhin

Nesër në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës do të mbahet seancë dëgjimore lidhur me kushtetutshmërinë e votës së deputetit Etem Arifi për votëbesimin...

Itali, policia arreston 28 pjesëtarë të dyshuar të ”Camorra”-s

Policia italiane arrestoi të paktën 28 persona, të dyshuar si pjesëtarë të grupit të njohur mafioz ”Camorra”. Të arrestuarit...

Meta ktheu ligjin për ”Policinë e Shtetit”, Murrizi: I jap të drejtë, jemi në prag të zgjedhjeve. Rama për vota do u thotë policëve…

Deputeti i opozitës parlamentare dhe kreu i grupit demokrat, Myslim Murrizi i ka dhënë të drejtë zyrës juridike të Presidencës për arsyet...