NYT: SHBA më shumë armë bërthamore, nëse kursi i Kinës dhe Rusisë nuk ndryshon

Mos i humb

SHBA mund të detyrohen të zgjerojnë arsenalin e tyre bërthamor nëse strategjia bërthamore e Kinës dhe Rusisë nuk ndryshon, deklaroi një drejtor i lartë i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Pranay Vaddi, siç raporton ”New Yorj Times”.

”Në mungesë të një ndryshimi në trajektoren e arsenalit kundërshtar, mund të arrijmë në një pikë në vitet e ardhshme, ku do të jetë e nevojshme një rritje nga numri aktual i njësive të dislokuara dhe ne duhet të jemi plotësisht të përgatitur për ta zbatuar atë nëse presidenti merr këtë vendim”, tha Vaddi.

”Për momentin, SHBA po modernizojnë, por jo duke e zgjeruar arsenalin e tyre bërthamor”, theksoi zyrtari i lartë duke shtuar se ”Uashingtoni është i gatshëm të ndjekë marrëveshjet e kontrollit të armëve për të reduktuar kërcënimet bërthamore duke kufizuar dhe formësuar forcat bërthamore të kundërshtarëve”.

”Megjithatë, refuzimi i Rusisë për të negociuar një marrëveshje pasardhëse për kontrollin e armëve bërthamore të asaj aktuale – New Start – ka hedhur një hije dyshimi mbi çështjet diplomatike”, vuri në dukje Vaddi.

“Të paktën, në afat të shkurtër, perspektivat për kontrollin strategjik të armëve bërthamore armatimet janë të dobëta”, theksoi ai.

Duke folur në takimin vjetor të Shoqatës së Kontrollit të Armëve, një grup që mbron kufizimet e armëve bërthamore, Vaddi tha se ”zhvillimi i bombës së gravitetit B61-13 – një armë bërthamore e destinuar për t’u përdorur kundër objektivave të mëdhenj dhe të ngurtësuar ushtarakë – është një shembull i llojit të projekteve që SHBA do të kishin ndjekur në mungesë të një ndryshimi në strategjinë energji bërthamore nga Rusia dhe Kina”.

Fjalët e drejtorit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, komenton NYT, përfaqësojnë paralajmërimin publik më të qartë deri më tani se SHBA janë gati të kalojnë nga thjesht modernizimi i arsenalit të tyre drejt zgjerimit.

Si dhe është një paralajmërim për presidentin rus, Vladimir Putin për reagimin e mundshëm të SHBA-së nëse New Start skadon në shkurt 2026 pa u zëvendësuar.

Që atëherë nuk ka pasur asnjë bisedë me Rusinë që kur ajo pushtoi Ukrainën për të negociuar një marrëveshje zëvendësuese për New Start, që kufizon çdo vend në 1 550 koka bërthamore strategjike, të llojit që mund të lëshohen nga kontinenti në kontinent.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit