Parlamenti suedez voton anëtarësimin në NATO mes kundërshtimit të Turqisë

Mos i humb

Parlamenti suedez do të votojë të mërkurën për anëtarësimin e vendit në NATO.

Votimit do të paraprihet nga një debat në parlament. Një rezultat pritet në orën 16:00 më herët me një shumicë që pritet të votojë pro.

Anëtarësimi në aleancë kërkon ndryshime në ligj që duhet të miratohen.

Megjithatë, votimi nuk garanton hyrjen e Suedisë në NATO. Të 30 anëtarët e aleancës së mbrojtjes duhet të miratojnë pranimin e Suedisë dhe Hungaria dhe Turqia nuk kanë rënë ende dakord për pranimin e Suedisë.

Ankaraja e ka kundërshtuar pranimin e Suedisë prej muajsh, duke argumentuar se vendi nuk ka marrë kundërmasa të mjaftueshme kundër retorikës anti-islamike dhe organizatave terroriste.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përballet me zgjedhjet në maj dhe një linjë e ashpër mund të tërheqë votuesit fetarë dhe konservatorë.

Finlanda dhe Suedia aplikuan së bashku për anëtarësimin në NATO majin e kaluar, pas pushtimit rus të Ukrainës, me supozimin se dy aleatët nordikë nuk do t’i bashkoheshin aleancës pa tjetrin.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit