Pas 102 vitesh, hapet xhamia në Selanik për Fitër Bajram

Mos i humb

Për herë të parë pas 102 vitesh, është hapur sot xhamia në Selanik të Greqisë, ku besimtarët myslimanë falën namazin për festën e Fitër Bajramit.

Xhamia u hap me vendim të Ministrisë greke të Arsimit dhe Çeshtjeve Fetare pikërisht për festën e Bajramit.

Pas muajit të Ramazanit, besimtarët myslimanë falën sot namazin. Imami e fali namazin në gjuhën arabe, siç raportojnë mediat greke, ndërsa hutbeja në arabisht dhe greqisht.

100 besimtarë u mblodhën në xhami për të falur namazin rreth orës 07:00 me orën lokale.

Ndërsa forca policore ishin të pranishme për të garantuar rendin.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit