Përhapet salmonela përmes qepëve në 43 shtete, sëmuren qindra njerëz

Mos i humb

Të shtunën mbyllet rrethrrotullimi tek sheshi “Shqiponja”, mësoni si do të zhvendoset lëvizja e mjeteve

Ditën e shtunë do të ndalohet qarkullimi i makinave tek ish-sheshi Shqiponja, në Tiranë. Shkak janë punimet për ndërtimin e Unazës së...

Zani Çaushi i ‘blinduar’ nga Policia mbërrin në Gjykatën e Korçës, shtyhet seanca për të përllogaritur vitet e dënimit

Ish-kreu i bandës së Vlorës më 1997, Myrteza Zani Çaushi është paraqitur sot në Gjykatën e Korçës nën masa të rrepta sigurie.

Ruçi pret delegacionin e Komisionit të Jashtëm Parlamentar të Kosovës: Ju mbështesim për dialogun, asgjë s’është e pamundur me SHBA dhe BE

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi ka pritur delegacionin e Komisionit të Jashtëm Parlamentar të Kosovës të kryesuar nga Time Kadrijaj,...

A Duhen Përdorur Antibiotikët Kur Jeni Me Grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më...

Një shpërthim i salmonelës i shkaktuar nga qepët po zgjerohet dhe ka infektuar më shumë se 640 njerëz nga 43 shtete. Të paktën 85 prej tyre janë shtruar në spital, kanë thanë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

“Nëse nuk e dini nga vijnë qepët, mos hani, mos i shesni dhe mos i përdorni ato për gatim,” tha CDC të premten.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave ka paralajmëruar konsumatorët të mos hanë qepë nga Thomson International Inc. Kjo vlen për qepët e kuqe, të bardha, të verdha dhe të ëmbëla.

Disa qepë janë shitur nëpër dyqane të ndryshme përfshirë Walmart, Kroger, Fred Meyer, Publix, Giant Eagle, Food Lion, dhe H-E-B, nën një larmi emrash markash, ka thënë CDC.

CDC ka shprehur se njerëzit duhet të kontrollojnë produket që kanë në shtëpitë e tyre dhe t’i hedhin ato që kanë dyshime.

Shenjat e infeksionit të salmonelës përfshijnë diarre, ethe dhe ngërçe në stomak pas gjashtë orësh ose pas gjashtë ditësh pas ekspozimit ndaj baktereve. Ata nën moshën 5 vjeç, ata mbi 65 vjeç dhe njerëzit me sistem imuniteti të dobësuar ka më shumë të ngjarë të pësojnë sëmundje të rënda.

Në disa raste, infeksioni mund të përhapet nga zorrët në pjesë të tjera të trupit dhe e kanë të domosdoshme shtrimin në spital.

CDC po nxit këdo që ka simptoma të helmimit me salmonelë që të kontaktojnë një mjek, të kujtojnë atë që hëngrën një javë para se të sëmuren dhe të raportojnë sëmundjen në departamentin e shëndetit.

Infeksione janë raportuar në disa shtete duke përfshirë Arizona, California, Colorado, Florida, Indiana, Illinois, Idaho, Ioëa, Kansas, Kentucky, Maine, Maryland, Minnesota, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, Neë York, North Carolina, North Dakota , Ohio, Oregon, Pennsylvania, South Carolina, Tennessee, Texas, Utah, Virginia, Wisconsin and Wyoming.

Një listë e plotë e shteteve të prekura është në faqen e internetit të CDC-së.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zanafilla e Shumë Sëmundjeve Nis Nga Stomaku – Çfarë Duhet Të Bëni

Mbi 2000 vjet më parë, Hipokrati, i njohur si Ati i Mjekësisë, paralajmëroi se stomaku përbën zanafillën e të gjitha sëmundjeve.

Superkompjuteri LUMI do të jetë një nga më të fuqishmit në BE

Superkompjuteri LUMI do të ketë një performancë kulmore teorike prej mbi 550 petaflops. HPE ka njoftuar se i është...

Biden premton vaksinim falas kundër COVID-19

Kandidati demokrat që garon për president të SHBA-së, Joe Biden premtoi se vaksina e koronavirusit të ri (COVID-19) do të bëhet falas...

Rritet në 22 numri i viktimave nga shembja e kishës në Gana

Është rritur në 22 numri i personave që humbën jetën si pasojë e shembjes së një kishe në rajonin lindor të Ganës.

Rusi, arrin në afro 1.5 milionë numri i rasteve me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.497.167 ndërsa bilanci i viktimave në 25.821.