Perime të Pjekura me Kos e Hudhra

Mos i humb

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...

Koronavirusi ‘hyn’ sërish në Shtëpinë e Bardhë, infektohet këshilltari i Sigurisë Kombëtare. A ka rrezik për Trump?!

Shtëpia e Bardhë konfirmoi lajmin se Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Robert O’Brien u testua pozitiv me COVID-19. Kjo e bën ata zyrtarin...

Dialogu Kosovë-Serbi/ Sot takohen ekspertët në Bruksel

Në Bruksel mbahet sot takimi i radhës midis Kosovës dhe Serbisë, në nivel ekspertësh. Është ky takimi i dytë i tillë në...

Në Aeroportin e Gjenevës, nga sot, maskat bëhen të detyrueshme

Që nga dita e nesërme, e martë, në të gjitha hapësirat e Aeroportit të Gjenevës, mbajtja e maskave mbrojtëse do të jetë...

Një pjatë e shijshme, fantastike e pasur me vlera ushqyese dhe ideale për të shoqëruar një vakt të shëndetshëm dreke apo edhe darke.

E përgatitur me perimet më të mira të stinës, të cilat sigurisht mund t’i përzgjidhni sipas dëshirës.

Karrota, patate, speca, kungulleshka, hudhra, patëllxhanë, gjithçfarë perimesh që keni në kuzhinën tuaj mund t’i bëni pjesë të kësaj recete.

Kjo është ndër ndër sallatat tipike shqiptare, e përgatitur prej dekadash nga nënat e gjyshet.

E lehtë, plot shije dhe fantastike për të shoqëruar gatime të ndryshme tradicionale ose jo.

Plotësimi i përbërësve kryesorë të kësaj sallate me kos, vaj ulliri, piper e majdanoz e shndërron atë në një pjatë të preferuar për shijen.

Kjo sallatë është fantastike në shoqërimin e gjellëve të ndryshme, mishrave por edhe të tjera gatimeve të kuzhinës shqiptare.

Jo vetëm shija por mbi të gjitha vlerat ushqyese të saj janë fantastike për organizmin.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë një mënyrë krejt të lehtë të përgatitjes së sallatës së perimeve të furrës në shtëpi, të shoqëruara me kos dhe erëza.

Një mënyrë fantastike për ta shërbyer gjatë vakteve të drekës dhe darkës për gjithë familjen.

Sallata e perimeve të Furrës Krejt Lehtë në Shtëpi  

Përbërësit

(Perimet dhe sasia e tyre për këtë sallatë përzgjidhen sipas preferencës, përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

Dy karrota

Dy patate mesatare

Dy kungulleshka

Dy patëllxhanë mesatarë

Dy speca të kuq

Dy speca të gjelbër

Kripë

Vaj ulliri

Piper i zi pluhur

Piper i kuq pluhur

Majdanoz

Përgatitja

Të gjitha perimet pastrojini mirë me ujë të bollshëm.

Futini të gjitha në zgarën e furrës së parangrohur në 200 gradë dhe lërini të piqen përreth 30-40 minuta.

Pasi të jenë zbutur hiqini nga furra, qërojini me kujdes dhe pritini në copa të vogla sipas dëshirës, vendosini në një pjatancë dhe hidhuni pak kripë.

Për përgatitjen e kosit, ju duhen një gotë kos, hollojeni me disa lugë ujë, hidhini 2-3 thelpinj hudhra të shtypura dhe kripë.

Kosin e përgatitur hidheni sipër perimeve të pjekura që keni në pjatancë, sipuer spërkateni me majdanoz të grirë hollë, vaj ulliri dhe piper të kuq

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Dërgesa të reja të armëve vijnë për forcat e Haftarit

Gjeneral Abdulhadi Dirah, zëdhënësi i njësisë së përbashkët të operacioneve Sirte-Jufra të ushtrisë libiane, tha se duke mbajtur municion ushtarak, aeroplanët e...

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...

Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i bashkisë së Los Anxhelosit Eric Garcetti njoftoi se mund të...

Itali/ Tetë humbje jete dhe 239 raste të reja në 24 orë

Italia ka regjistruar 239 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, ndërsa tetë persona kanë humbur jetën, një shifër...