Përse Duhet të Flini në Shpinë – Përfitimet në Shëndetin e Lëkurës

Mos i humb

Kryemadhi: Të gjithë duhet t’i japim forca drejt 25 prillit, dita kur shteti do rikthehet në shërbim të qytetarëve

Përmes një statusi në Facebook, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ndal vëmendjen në datën 25 prill, ditë kur shqiptarët janë thirrur për...

Paralajmërimi i OBSH-së: Dy milion vdekje shumë të mundshme edhe me vaksinën

Numri i vdekjeve globale të koronavirusit mund të arrijë në dy milion para se një vaksinë efektive të përdoret gjerësisht, ka paralajmëruar...

Stuhia e erës shkakton dëme në rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike në Lezhë, disa fshatra e lagje pa drita

Era e fortë gjatë natës ka shkaktuar defekte të shumta në rrjetin shpërndarës të energjisë elektrike në Lezhë. Aktualisht...

Presidenti i Kinës: Asnjë vend nuk duhet të veprojë si “shefi i botës”

Presidenti kinez, Xi Jinping, tha se Pekini nuk do të lejojë asnjë vend të kontrollojë fatin e të tjerëve dhe të veprojë...

Ka fakte interesante mes shëndetit dhe pozicionit të gjumit. Këto fakte fillojnë që nga mirqenia e lëkurës e deri tek kockat.
Një studim shpjegon se zakonet e këqija dhe pozocioni i gjumit mund ta bëjnë fytyrën tuaj me rrudha.

Kjo u zbulua nga Dr. Kiran Loha, një mjek specialist i lëkurës i cili zbuloi se problemet e lëkurës lindin për shkak të pozicionit të gabuar të gjumit.

Nëse jeni ende nën 30 vjeç, rrudhat e imëta nuk janë aq të dukshme, por nëse jeni në moshën 30 vjeç e lart, atëherë do të jetë shumë e qartë.

Pra, cili është pozicion më i mirë dhe i saktë i gjumit?

Ekspertët shpjegojnë se të flesh me shpinën mbështetur dhe ftytrën lart mund të sjellë një sërë benefitesh në shëndet.

Shëndeti i lëkurës

Siç edhe shpjeguam gjumi i mirë parandalon rrudhat në fytyrë.

Kjo sepse shpërndarja e lëngjeve dhe gjakut në fytyrë dhe trup do të jetë shumë e njëtrajtshme e pa pengesa përveç kësaj bën që poret e lëkurës të marrin oksigjen të mjaftueshëm.

Fjetja në këtë pozicion duke mbajtur shpinën mbështetur në dyshek është shumë e mirë për shëndetin e lëkurës së të gjithë trupit dhe jo vetëm fytyrës.

Qarkullim i mirë i gjakut

Fjetja mbi stomak ose pozicion anësor mund të pengojë rrjedhën e lirshme të gjakut.

Nëse gjaku nuk qarkullon si duhet në trup do të shikoni pasoja në lëkurë apo sy te nxirë pasi zgjoheni.

Parandalon rrudhat e fytyrës

Për ata që pëlqejnë të flenë në pozicion anash, duhet të dinë se kjo do të ushtrojë presion mbi lëkurë në njërën anë të trupit tuaj.

Nëse ky model fjetje ju është bërë një zakon i për natëshëm, do të ndikojë negativisht në lëkurën e fytyrës tuaj dhe në shfaqjen e rrudhave në anën ku ushtrohet presion.

Fjetja në shpinë gjithashtu mund të ju ndalojë dhimbjen e trupit pasi zgjoheni nga gjumi.

E kjo sepse pozicioni anësor i gjumit i bën muskujt e trupit të shtypen dhe të mos jenë të relaksuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

MSH: Ndërrojnë jetë 4 pacientë me koronavirus, regjistrohen 127 raste të reja infektimi

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar pozitivë me koronavirus 127 persona, ndërsa nuk e kanë fituar...

Vuani nga hipertensioni? Ja si të ulni tensionin e lartë të gjakut duke ngrënë fiq

Hipertensioni, apo siç njihet ndryshe tensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, veshkat, trurin, si dhe mund të...

Hiqet homologimi për veturat që vijnë në Kosovë nga shtetet e BE-së, Zvicra dhe Norvegjia

Qytetarët e Kosovës do ta kenë më të lehtë të blejnë vetura jashtë vendit nga sot. Kjo për arsye...

Franca ka frikë: Terapia intensive mund të shkojë drejt kolapsit. Trembet edhe Merkel

Europa i trembet shtimit të rasteve me Covid-19. Spanja kryeson rënditjen me mbi 730 mijë të infektuar. Franca numëron...

Meta pret Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri: Uroj një bashkëpunim të shkëlqyer mes vendit tonë e KB

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka pritur sot në një takim Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri, znj.Fiona McCluney, me...