Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Mos i humb

SHBA, shkon në mbi 277 mijë numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 277.021, prej të cilëve 2.635 kanë humbur...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...

Maqedoni e Veriut, opozita kërkon dorëheqjen e kryeministri Zoran Zaev

Deklarata e kryeministrit maqedonas Zoran Zaev se “bullgarët nuk kanë qenë fashistë” dhe se “nuk mohojnë të drejtën e vet përcaktimit të...

Krim i organizuar dhe prodhimi e shitje droge, OFL ‘u shkon në shtëpi’ dy të dënuarve

Operacioni Forca e Ligjit u ka kërkuar deklarimin e pasurisë dy të dënuarve më parë. Ata janë Sh. L.,...

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5 orë,  duke ecur në korsinë e emergjencës me 230 km në orë.  Transporti i shpejtë u bë për të arritur tek pacienti i cili gjendej  i shtruar në Romë në pritje të transplantimit. Ata u nisën në orën 10.30 dhe mbërritën në Poliklinikën Gemelli pas drekës

Normalisht, e njëjta rrugë prej 490 kilometrash do të zgjaste të paktën pesë orë. Por në qoftë se je punonjës i policisë rrugore dhe posedon një Lamborghini Huracan, rrugë behët më e shkurtër kur ke për të dorëzuar një veshkë dhe do t’u japësh shpresë atyre që po luftojnë me vdekjen.  

Me pak fjalë,  ky një lloj rekord për policët rrugorë. Pas mbërritjes organi iu dorëzua mjekëve që ishin në gjendje të fillonin operacionin për transplantin e organit. I cili arrit i sigurt dhe në gjendje të mirë, falë faktit se Huracàn është krijuar posaçërisht për të kryer aktivitete shpëtuese: në të gjendet një frigorifer i vogël për të mbajtur organet në rast të transporteve të organeve,  një defibrilator dhe çantë e ndihmës së shpejtë. Sigurisht nuk është hera e parë që Policët Rrugorë kryejnë këtë lloj aktiviteti. Në vitin 2018, ata dorëzuan 41 organe. Në 10 raste plazmë dhe gjak, në 19 raste vaksina, serum dhe ilaçe të tjera. Në këto raste,  anashkalohet rreziku për shkak të shpejtësisë së lartë sepse të shpëtosh një jetë është më e rëndësishme se gjithçka tjetër.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Të gjithë anëtarët e BE-së do të kenë qasje në vaksinën COVID-19 në të njëjtën kohë

Spahn dhe komisionarja evropiane përgjegjëse për shëndetësinë, Stella Kyriakides, dhanë deklarata për gazetarët pas takimit të mbajtur nëpërmjet internetit me ministrat e...

SHBA, shkon në mbi 277 mijë numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 277.021, prej të cilëve 2.635 kanë humbur...

Picë e Pjekur në Tigan – Si Ta Përgatisni Plot Shije Vetë Në Shtëpi

Kjo është një recetë fantastike, me shije të mrekullueshme e mbi të gjitha krejt e shëndetshme. Kjo recetë kërkon...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës jep afatin, vendimi për fatin e qeverisë Hoti merret pas 7 dhjetorit

Gjykata Kushtetuese e Kosovës sot ka përfunduar mbledhjen e saj për rastin e deputetit Etem Arifi i cili ka qenë i dënuar...

“Nëse SHBA ndërhyn për sulm…”, Irani kërcënon se do të kundërpërgjigjet ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe

Irani i ka dërguar një mesazh kërcënues Emirateve të Bashkuara Arabe. Siç raportojnë mediat e huaja, mësohet se Teherani ka kërcënuar princin...