Presidenti Erdogan diskuton situatën në Gaza me homologun e tij brazilian

Mos i humb

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, u takua me homologun e tij brazilian Luiz Inacio Lula da Silva në Itali.

“Në takim u trajtuan marrëdhëniet midis Türkiyes dhe Brazilit, mizoritë e Izraelit në Gaza dhe çfarë duhet bërë për t’i ndaluar ato, si dhe zhvillimet globale”, tha Drejtoria e Komunikimeve pranë Presidencës së Türkiyes në një deklaratë për X.

Duke nënvizuar se Tel Avivi “është bërë gjithnjë e më i izoluar kohët e fundit”, Erdoğan tha se “presioni ndaj Izraelit duhet të rritet dhe të mbahet në mënyrë që t’i jepet fund shtypjes”.

Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar për ofensivën e tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i Hamasit më 7 tetor 2023, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm.

Më shumë se 37.300 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe mbi 85.100 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Mbi tetë muaj pas fillimit të luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë shndërruar në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit