Protesta kundër regjimit në Egjipt

Mos i humb

“Ftesë për pazar për kokën e tij”, Kryemadhi flet për sulmet e Ramës ndaj Metës: Kryeministri në frikë e panik

Në bashkëbisedimin me gazetarët, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi komentoi debatin mes Presidenti Meta dhe kryeministrit Rama. Kryemadhi tha se sulmet e...

Lombardia rikthen orët policore, nga 22 Tetori deri në 13 Nëntor

Rajoni në veri të Italisë, Lombardia do të vendosë orë policore, në përpjekje për të frenuar përhapjen e mëtejme të Covid-19.

“Mos na detyroni të sjellim edhe fëmijët këtu”, naftëtaret e Ballshit në ditën e 10 të grevës: Po na vret heshtja e Ramës, që...

Ka hyrë në ditën e 10 të saj greva e urisë së naftëtareve të Ballshit. Ato janë shprehur njëzëri...

Si Të Përgatisni Uthull Molle Në Kushtet e Shtëpisë

Uthulla e mollës është një aleate e rëndësishme e shëndetit. Ajo përgatitet nëpërmjet fermentimit dhe është shumë e pasur...

Thirrjet e kontraktorit opozitar egjiptian Mohamed Ali për protesta kundër regjimit nga Spanja, mori përgjigje të pjesshme në ditën e dytë.

Sipas pamjeve të publikuara në rrjetet sociale dhe kanalet opozitare të televizionit, në lagje të ndryshme të qytetit Giza në perëndim të kryeqytetit Kajro, në qytetin Faiyum në jug si dhe në veri në Qalyubiyya, shumica e të cilëve përbëhen nga të rinjtë organizuan marshe dhe brohoritën “Shko Sisi, armiku i Allahut Sisi”.

Në lajmet e mediave mbështetëse të regjimit në vend theksohet se është qetë dhe “njerëzit nuk i dëgjojnë thirrjet e Mohamed Aliut”, ndërsa pretendohet se pamjet në rrjetet sociale janë të vjetra.

Në njërën prej pamjeve të incizuar me telefona celulari, dëgjohet se data është “21.09.2020”. Ndërkaq, në disa pamje tjera protestuesit përleshen me policinë, si dhe djegin automjetet e forcave të sigurisë dhe hedhin gurë në drejtim të tyre.

Ndërkohë, Mohamed Ali duke përsëritur thirrjet për protesta popullit egjiptian, kërkoi nga ato vazhdimin e protestave kundër Sisi-t.

Në Egjipt përveç problemeve ekonomike, në kohët e fundit prishja e vendbanimeve për të cilat theksohet se janë të paligjshme, ishin ndër faktorët që rritën zemërimin e njerëzve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

COVID-19/ Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19.

“Kemi 3-4 muaj sfidë”, ndalohet qarkullimi tek ish-sheshi Shqiponja. Ja si do të devijohet trafiku

Qarkullimi i mjeteve tek ish-sheshi Shqiponja, në Tiranë do të ndalohet. Shkak janë bërë punimet për ndërtimin e Unazës së Madhe tek...

Çaji Që Nuk Duhet Ta Ndani në Ditët e Ftohta

Trëndafili i Egër çmohet për vlerat e tij kurative për shëndetin e gjithë organizmit. Stina e vjeshtës dhe ajo...

Mbyllet një tjetër fazë për përzgjedhjen e kandidatëve të BKH-së, ambasada e SHBA: Procesi i vështirë, për të gjetur më të mirët e Shqipërisë

Mbyllet një tjetër fazë për përzgjedhjen e kandidatëve për Byronë Kombëtare të Hetimit. Mësohet se dje përfundoi procesi i testit për aftësitë...

Akar: Kontrollet dhe përgatitjet për sistemin S-400 vazhdojnë siç janë parashikuar

Akar: Kontrollet dhe përgatitjet për sistemin S-400 vazhdojnë siç janë parashikuar. Akar: (Për sistemin e mbrojtjes ajrore e raketore...