Pure Patatesh me Djathë dhe Mish të Pjekur në Furrë

Mos i humb

Të provosh shije të reja është pa dyshim gjithnjë një kënaqësi e veçantë.

Recetat e puresë së patateve janë zakonisht një përbërës plotësues për pjata e mishit, peshkut apo perimeve, por në këtë artikull ju mësojmë si ta ktheni purenë në pjatën kryesore të tavolinës tuaj.

Bëse jeni të apasionuar pas tavave të ngrohta e plot aromë, ndiqni këshillat mëposhtë dhe përgatiteni menjëherë.

Përbërësit

  • 600 gr patate të kuqe
  • 100 gr mish i grirë
  • 1 vezë
  • 80 gr djathë kaçkavall i grirë
  • 200 gr niseshte
  • 250 gr djathë i bardhë
  • Kripë
  • Piper i zi
  • Vaj ulliri

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete AgroWeb.org ju këshillon që të zieni patatet bashkë me lekurë për disa minuta derisa të shikoni që janë zbutur.

Më pas vendosini në një enë të thellë dhe shtypini me anë të një piruni açp shtypëse patatesh për pure.

Kur ato të jenë shtypur në copëza dhe kokrriza më të vogla dhe lërini të ftohen.

Në fund shtoni tek ena edhe niseshtenë duke përzier vazhdimisht, bashkë me gjysmën e djathit kaçkavall të grirë,pak kripë dhe vezën.

Punojeni të gjithë masën me duar derisa të përfitoni një masë kompakte e homogjene.

Ndërkohë skuqni mishin e grirë në një tigan me pak vaj e kripë derisa të fillojë e tl marrë ngjyrë.

Bëni gati një tavë rrethore mesatare të shtruar me letër pjekje dhe në të shtroni gjysmën e puresë së patateve që përgatitët.

Shtypeni në të gjithë sipërfaqen e tavës dhe sipër shtroni djathin e bardhë të thërrmuar.

Në mes hidhni mishin e grirë që përgatitët më parë dhe sipër shtroni sërish patatet e thërrmuara.

Shtypeni purenë me duar nëpër të gjithë sipërfaqen e tavës dhe sipër shtoni pak kripë, vaj e piper të zi.

Në fund spërkasni pjesën e mbetur të djathit kaçkavall në tavë dhe futeni të piqet.

Futeni tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë për 25-30minuta.

Tava juaj do të jetë gati kur të ketë marrë ngjyrë të artë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit