Putin përsërit gatishmërinë e Rusisë për negociata të paqes me Ukrainën

Mos i humb

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka deklaruar se Moska është e gatshme për negociatat e paqes me Ukrainën, të cilat duhet të marrin parasysh interesat e të gjitha vendeve të përfshira në konfliktin më shumë se 2-vjeçar, përfshirë interesin e Rusisë, transmeton Anadolu.

Duke folur në një intervistë për agjencinë shtetërore kineze të lajmeve Xinhua para vizitës së tij në Kinë, Putin shprehu zhgënjimin për mungesën e mbështetjes nga Perëndimi për iniciativat që synojnë t’i kushtojnë vëmendje të barabartë kërkesave të të gjitha palëve në konflikt.

Presidenti rus vlerësoi propozimin e Kinës për Ukrainën si “hapa të zbatueshme dhe konstruktive” drejt paqes, duke theksuar potencialin e planit të Pekinit për të krijuar një themel për një proces politik dhe diplomatik të paqes.

Vitin e kaluar, Kina lëshoi një deklaratë prej 12 pikash, duke përshkruar propozimet për dhënien fund të luftës, të cilën Perëndimi e hodhi poshtë.

“Fatkeqësisht, as Ukraina dhe as patronët e saj perëndimorë nuk i mbështesin këto iniciativa. Ata nuk janë të gatshëm të angazhohen në një dialog të barabartë, të ndershëm dhe të hapur të bazuar në respektin reciprok dhe marrjen parasysh të interesave të njëri-tjetrit. Ata ngurrojnë të diskutojnë shkaqet themelore dhe vetë origjinën e krizës globale që është shfaqur, ndër të tjera, në situatën dramatike rreth Ukrainës. Pse… sepse goditjet e sotme globale janë provokuar pikërisht nga politikat e tyre në vitet dhe dekadat e mëparshme”, tha Putin.

Sipas presidentit rus, elitat perëndimore po punojnë me kokëfortësi për të “ndëshkuar” Rusinë, për ta izoluar dhe dobësuar atë, duke i furnizuar autoritetet e Kievit me para dhe armë dhe duke vendosur sanksione të njëanshme të paligjshme kundër Rusisë. Ai theksoi se numri i masave kufizuese kundër Rusisë kaloi 16 mijë.

“Ata po kërcënojnë se do të copëtojnë vendin tonë. Ata po përpiqen në mënyrë të paligjshme t’i përvetësojnë pasuritë tona të huaja. Ata po mbyllin një sy ndaj ringjalljes së nazizmit dhe ndaj sulmeve terroriste të sponsorizuara nga Ukraina në territorin tonë”, tha Putin.

Ai argumentoi se Rusia po kërkon “zgjidhje gjithëpërfshirëse, të qëndrueshme dhe të drejtë të këtij konflikti përmes mjeteve paqësore”. “Ne jemi të hapur për dialog mbi Ukrainën, por negociatat e tilla duhet të marrin parasysh interesat e të gjitha vendeve të përfshira në konflikt, përfshirë ato të Rusisë. Ato duhet të përfshijnë një diskutim thelbësor mbi stabilitetin global dhe garancitë e sigurisë për kundërshtarët e Rusisë dhe natyrisht për vetë Rusinë”, tha Putin.

Ai theksoi se problemi kryesor është besueshmëria e garancive pasi ato supozohen të sigurohen nga “shtetet, qarqet drejtuese të të cilëve kërkojnë të zëvendësojnë rendin botëror të bazuar në të drejtën ndërkombëtare me një rend të bazuar në rregulla të caktuara”.

“Rusia është gati për negociata, por në vend që të nënshkruante marrëveshjen e paqes, pala ukrainase në mënyrë të papritur njoftoi ndërprerjen e negociatave. Më vonë, zyrtarët ukrainas thanë se e kishin bërë këtë, ndër të tjera, sepse aleatët e tyre perëndimorë kishin rekomanduar që të vazhdonin armiqësitë dhe të aplikojnë përpjekjet e përbashkëta për të arritur disfatën strategjike të Rusisë. Ne kurrë nuk kemi refuzuar të negociojmë”, tha ai.

– Bashkëpunimi ruso-kinez

Duke iu referuar bashkëpunimit ruso-kinez, Putin tha se marrëdhëniet e tij personale me presidentin kinez, Xi Jinping, kontribuojnë në zhvillimin e partneritetit midis dy vendeve.

Sipas tij, tregtia dypalëshe ka lulëzuar, me rritje të konsiderueshme të qarkullimit dhe bashkëpunim të konsiderueshëm ekonomik dhe planet për bashkëpunim të mëtejshëm në industri, teknologji dhe kulturë sinjalizojnë një të ardhme premtuese për partneritet.

Më tej, presidenti rus tha se derisa dinamikat globale evoluojnë, Rusia dhe Kina qëndrojnë të bashkuara në angazhimin e tyre për të promovuar paqen, stabilitetin dhe prosperitetin e ndërsjellë përmes angazhimit diplomatik, shkëmbimit kulturor dhe bashkëpunimit shumëpalësh, duke përfshi brenda organizatave dhe shoqatave ndërkombëtare si blloku ekonomik BRICS dhe Organizata e Bashkëpunimit të Shangait.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit