Rregullat më të relaksuara të Zvicrës po tërheqin banorët gjermanë

Mos i humb

Administrata Federale e Doganave thotë se ata po shohin më shumë trafik nga Gjermania që hyjnë në vend.

Ka të ngjarë që shumë gjermanë po ngopen gjithnjë e më shumë nga bllokimi i tyre dhe po kërkojnë të pinë një pije ose ndonjë ushqim në një tarracë, shkruajnë mediat zvicerane.

A është kaq e lehtë? Po, për të ardhur në Zvicër, ky vend nuk ka kontrolle specifike kundër hyrjes nga vendet e Shengenit. Por kthimi mbrapa mund të shkaktojë probleme.

Kushdo që hyn në Gjermani ka nevojë për karantinë për 10 ditë. Por ka një numër përjashtimesh.

Lejohen vizita më pak se 72 orë për të vizituar familjen. Gjermanët që jetojnë afër kufirit gjithashtu lejohen të kthehen pas një udhëtimi, përcjell tutje albinfo.ch.

Turistët ende duhet të jenë të kujdesshëm, gjoba për hyrjen në Gjermani pas një udhëtimi jo-thelbësor mund të jetë mbi 3,000 EURO.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit