Rritet numri i të infektuarve/ Evropianët duan të shmangin një izolim të dytë…masa shtrënguese në rajone të veçanta

Mos i humb

Arrestohen në Rinas dy djem dhe një vajzë, çfarë iu zbulohet nëpër çanta nga kontrollet e shtuara në aeroport

Dy djem dhe një vajzë janë arrestuar në aeroportin e Rinasit, pasi akuzohen për tentativa për kalim të paligjshëm të kufirit me...

Turqia dhe Ukraina do të forcojnë partneritetin strategjik

Marrëveshja e bashkëpunimit strategjik që do të nënshkruhet në kuadrin e vizitës që do të zhvillojë sot në Turqi presidenti i Ukrainës,...

Lufta ndaj Covid-19, Uellsi deklaron izolim dy javor

Nga 23 Tetori deri në 9 Nëntor do të rikthehet në një izolim pothuajse të plotë, një masë e cila u mor...

Basha flet si kryeministër: Ligji “Antimafia” i përditësuar i pari që do miratojë Parlamenti i qeverisë së re. I kthejmë shqiptarëve çdo gjë që...

Kryedemokrati Lulzim Basha në një komunikim me gazetarët prezantoi sot platformën antioligarki dhe antikorrupsion të Partisë Demokratike, e cila tha se vihet...

“Katastrofike”dhe “shkatërruese”  janë këto fjalët që liderët evropianë përdorin për të përshkruar pasojat e një bllokimi të dytë nëse ata do të detyrohen të marrin masa të tilla. Për këtë arsye qeveritë po bëjnë kufizime rajonale dhe jo të përgjithshme.

Franca, me 10 500 raste pozitive me COVID-19 në 24 orë  ka shtrënguar masat veçanërisht në qytetet më të goditura  të goditura si Paris, Marsejë, Bordeaux, Nice dhe Toulouse.

Tubimet janë ndaluar, lokalet punojnë me orare të kufizuara dhe vizitat në shtëpitë e pleqve janë limituar. Përdorimi i maskës  në Paris dhe zona të tjera, është i detyrueshëm.

Madridi, nga sot vendosi kufizime drastike. Në gjashtë rrethe dhe shtatë komuna përreth kryeqytetit spanjoll, njerëzit lënë shtëpitë e tyre vetëm për nevojat urgjente si: të shkuarit në punë, shkollë, ose nëse thirren nga gjykata.  Zonat e banuara preken nga masat e reja nëse numri i infeksioneve tejkalon 1,000 për 100,000 banorë gjatë 14 ditëve të fundit.

Situata është disi e ndryshme në Mbretërinë e Bashkuar, ku pavarësisht se një izolim i dytë nuk është në preferencën e askujt, qeveria është e përgatitur për cdo gjë.  Javën e kaluar Britania e Madhe filloi shtrëngimin e masave për distancim social.  Në Birmingham, Glasgoë dhe qytete të tjera të mëdha, anëtarët e një shtëpie nuk mund të takohen me anëtarët e një familje tjetër në hapësira të mbyllura, dhe takimet në publik janë kufizuar pjesërisht. Studiuesit më në zë rekomandojnë  që qeveria të vendosë një bllokim dy-javor në shkallë vendi në  muajin Tetor në të njëjtën kohë me pushimet e nxënësve.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Evropa regjistron midis 40,000 dhe 50,000 raste të reja me koronavirus çdo ditë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

1500 specializantë i shtohen sistemit shëndetësor

Sot sistemit shëndetësor i janë shtuar 1500 specializantë. Kështu ka bërë të ditur Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj gjatë...

7 Këshilla nga Mjekët që Diabetikët Duhet të Ndjekin Gjatë Pandemisë

Nuk kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë. Ky kujdes duhet të...

A Duhen Përdorur Antibiotikët Kur Jeni Me Grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më...

Lazanja Me Mish Pule – Receta Perfekte Për Një Drekë Plot Shije

Kjo është një recetë pak larg asaj tradicionale të lazanjës së famshme. Receta e mëposhtme e këshilluar nga AgroWeb.org përmban mishin e...

Eksperti: Flini mirë para se të merrni vaksinën e gripit, gjumi rrit efektivitetin

Gjumi është shumë i rëndësishëm “për të na armatosur mirë” në luftën kundër gripit dhe Covid-19. Ekspertët e shëndetit...