Ruçi uron kryeparlamentarin austriak Sobotka me rastin e Festës Kombëtare: Mirënjohje Austrisë, avokates së integrimit europian të Shqipërisë

Mos i humb

Kuvendi miraton Komisionin e Posaçëm për Dick Martyn, votohen ‘hetuesit’ e raportit

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty. Ligjvënësit votuan me 85 vota pro, 12...

Fetahu: Në Maqedoninë e Veriut i domosdoshëm bashkëpunimi serioz midis bashkësive fetare

Kryetari i sapozgjedhur i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) të Maqedonisë së Veriut, Shaqir Fetahu, ka deklaruar se synimi dhe shtylla kryesore e...

Sot votohet në Kuvend Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike

Sot do të mbahet seancë e jashtëzakonshme për votimin e Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike. Kjo, me kërkesë të shefit...

Erdoğan: Dixhitalizimi që nuk ka asnjë kontroll, do të na çojë në fashizëm

Erdoğan dërgoi një video mesazh në TRT World Forum (Forumi i TRT World) me ç'rast duke folur për dixhitalizimin tha se "Përderisa...

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër urimi Kryetarit të Këshillit Kombëtar të Austrisë, Wolfgang Sobotka, me rastin e Festës Kombëtare.

“Është gjithmonë një kënaqësi e veçantë të ulem dhe të shkruaj një letër për Ju. Letërkëmbimi i shpeshte është shenjë e miqësisë sonë, e respektit të ndërsjellët, si shprehje e ndjenjave e dëshirave të popujve tanë dhe i bashkëpunimit të ngushtë midis Kuvendit të Shqipërisë dhe Këshillit Kombëtar të Austrisë.

Me rastin e Ditës Kombëtare të Austrisë, Ju përcjell urimet më të përzemërta të Kuvendit të  Shqipërisë dhe të miat personalisht, për Ju, Këshillin Kombëtar dhe popullin mik austriak.

26 tetori, Dita Kombëtare, është një ngjarje historike për Austrinë, vendin mik e partner të ngushtë të Shqipërisë. Për të gjashtëdhjetë e pestin vit rrjesht, Austria nderon miratimin nga Parlamenti të Ligjit Kushtetues mbi neutralitetin, ditë në të cilën Austria rifitoi statusin si  një vend i pavarur e sovran dhe që prej 55 vitesh kremtohet si Festë Kombëtare.

Austria është sot një ndër vendet më të rëndësishme të Bashkimit Europian dhe një mbështetëse dhe avokate e integrimit europian të Shqipërisë, për të cilën Ju jemi shumë mirënjohës. Në këtë mbështetje ne kemi ndjerë gjithmonë edhe përkrahjen  dhe inkurajimin Tuaj personal.

Gjatë këtij viti të vështirë për njerëzimin, vendet tona po përballen me pasojat e pandemisë së Covid-19 dhe unë rishpreh besimin tim se vendet tona dhe mbarë njerëzimi do ta përballojnë me durimin dhe masat e nevojshme këtë kërcënim për mbarë botën.”, shkruan në letrën e urimit Kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Nënshkruhet marrëveshja/ Shqipëria dhe Kosova do të kenë një hapësirë të përbashkët konsullore në Strugë

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, nëpërmjet një reagimi në Facebook, ka njoftuar mbi marrëveshjen e nënshkruar...

Burg për dy të rinjtë, tentuan të transportonin dy bomba me telekomandë drejt Malit të Zi! Zbardhet dëshmia

Gjykata e Lezhës ka lënë në burg dy personat e kapur me bomba me telekomandë në tentative për t’i trafikuar drejt Malit...

Kosovarët pushtojnë pikën kufitare të Morinës për një fundjavë në Shqipëri

Mëngjesin e kësaj të shtune, pika kufitare e Morinës ka pasur një fluks të lartë mjetesh që drejtoheshin nga qytetarë kosovarë.

Më shumë arsye për të kaluar në IQOS?

Në javën e parë të korrikut 2020, Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Shteteve të Bashkuara (FDA) deklaroi se tani ka autorizuar...

​Një sektor i shëndetshëm financiar është i domosdoshëm për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës

Deri më tani, sistemi financiar i Kosovës e ka përballuar ndikimin e krizës së shkaktuar nga COVID-19, por zgjatja e krizës mund...