Shefi i shërbimit sekret britanik: Armiqtë e Britanisë Rusia dhe Kina

Mos i humb

Kosovë: Vritet një 19-vjeçar në Gjilan

Një 19 vjeçar është vrarë pas mesnate në qytetin e Gjilanit. Rasti është konfirmuar për lajmi.net edhe nga zëdhënësi...

Ëmbëlsirë me Çokollatë – Receta me Shije të Veçantë

Ëmbëlsirat me çokollatë janë aq të shijshme e shpesh përshkruhen si një mëkat i ëmbël. Keku në veçanti është...

Franca zgjeron shtetrrethimin, Greqia bllokohen lëvizjet nga ora 00:30 deri në 05:00 të mëngjesit

Zgjerohen masat kufizuese në Evropë në luftën kundër përhapjes së Covid-19. Autoritetet franceze kanë konfirmuar se do të zgjerojnë shtetrrethimin në rajone...

Nën ferrin e luftës për disa vite, rikthehen nga Siria në Shqipëri edhe 4 fëmijë të tjerë

Mbërrijnë nël aeroportin e Rinasit katër fëmijët shqiptarë që mundën të dilnin nga kampi sirian i Al Hawl. Bëhet...

Mbretëria e Bashkuar në ditët e sotme përballet me kërcënime që vijnë nga Rusia dhe Kina, ka qenë kjo deklarata e para e shefit të ri të shërbimit sekret të Brendshëm britanik.

Në deklaratën e tij, Ken McCallum deklaroi se agjentët britanikë të spiunazhit po përpiqen të mbrojnë vendin nga sulme të ndryshme dhe komplekse që vijnë nga fuqi armike, të cilat synojnë synojnë të sabotojnë gjithçka, nga demokracia e deri tek kërkimet shkencore.

“Nëse pyetja që shtrohet është se cili shërbim sekret i huaj përbën kërcënimin më të madh për Britaninë, atëherë përgjigja është Rusia. Nëse nga ana tjetër pyetja është se cili shtet do t’i japë formë botës sonë përgjatë dekadës së ardhshme, duke sjellë sfida të mëdha për vendin, atëherë përgjigja është Kina. Rusinë mund ta shohim si një vetëtimë në mot të keq, ndërsa Kinën si një faktor që po ndryshon klimën”, është shprehur McCallum.

McCallum, u caktua në këtë detyrë në muajin mars, kur vendi ishte në shtetrrethim për shkak të pandemisë së shkaktuar nga Covid-19, tha gjithashtu se spiunazhi britanik po përpiqet të mbrojë kërkimet për vaksinën. Duke theksuar se ende ekziston mundësia e vjedhjes së të dhënave apo sabotimit të kërkimeve në kuadër të garës globale për  të gjetur vaksinën.

 Mbretëria e Bashkuar në ditët e sotme përballet me kërcënime që vijnë nga Rusia dhe Kina, ka qenë kjo deklarata e para e shefit të ri të shërbimit sekret të Brendshëm britanik.

Në deklaratën e tij, Ken McCallum deklaroi se agjentët britanikë të spiunazhit po përpiqen të mbrojnë vendin nga sulme të ndryshme dhe komplekse që vijnë nga fuqi armike,  të cilat synojnë synojnë të sabotojnë gjithçka, nga demokracia e deri tek kërkimet shkencore.

“Nëse pyetja që shtrohet është se cili shërbim sekret i huaj përbën kërcënimin më të madh për Britaninë, atëherë përgjigja është Rusia. Nëse nga ana tjetër pyetja është se cili shtet do t’i japë formë botës sonë përgjatë dekadës së ardhshme, duke sjellë sfida të mëdha për vendin, atëherë përgjigja është Kina. Rusinë mund ta shohim si një vetëtimë në mot të keq, ndërsa Kinën si një faktor që po ndryshon klimën”, është shprehur McCallum.

McCallum, u caktua në këtë detyrë në muajin mars, kur vendi ishte në shtetrrethim për shkak të pandemisë së shkaktuar nga Covid-19, tha gjithashtu se spiunazhi britanik po përpiqet të mbrojë kërkimet për vaksinën. Duke theksuar se ende ekziston mundësia e vjedhjes së të dhënave apo sabotimit të kërkimeve në kuadër të garës globale për  të gjetur vaksinën.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

U kërkohet deklarimi i pasurisë, OFL u dërgon formularin 5 personave

Operacioni Forca e Ligjit u ka dërguar formularin pesë personave.  Sipas OFL formulari u është dërguar: Gentian Ajazi, Artan Brahja, Bashkim Shijaku...

Nuk kalon sërish Projektligji për vlerat e UÇK-së

Deputetët e Kuvendit të Kosovës serish nuk i dhanë mbështetje Projektligjit për mbrojtjen e vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Gent Sejko konfirmohet pozitiv me Covid-19

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko konfirmohet pozitiv me koronavirus. Ai është në gjendje të mirë shëndetësore, me...

“Po fshihen të dhënat e Covid”, Basha: SPAK s’ka nevojë t’i çoj unë fakte, shqiptarët po vdesin trotuareve!

I pyetur nga gazetarët, nëse deklaratat e artikuluara prej tij se qeveria po fsheh shifrat e Covid, si infektimet ashtu edhe viktimat...

Ushqimet Më Të Mira Për Të Mbajtur Në Kontroll Diabetin

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit në gjak mund të jetë shumë...