Shpërthime në Chuhuiv, alarm në të gjithë Kharkivin

Mos i humb

Një seri prej tetë shpërthimesh tronditën qytetin e Chuhuivit, në rajonin lindor të Ukrainës, Kharkiv.

Shpërthime janë dëgjuar edhe në kryeqytetin e rajonit me të njëjtin emër.

Rusia tha sot se kishte zmbrapsur disa sulme me dronë ukrainas në territorin e saj.

Sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, gjithsej pesë raketa pa pilot u rrëzuan nga mbrojtja ajrore ruse mbi rajonin perëndimor rus të Bryansk dhe jashtë gadishullit të aneksuar të Krimesë në Detin e Zi.

Rusia ka bërë një luftë kundër Ukrainës për më shumë se 20 muaj.

Në mbrojtjen e saj kundër pushtimit rus, Ukraina ka qëlluar vazhdimisht në territorin rus, si në rajonin kufitar ashtu edhe në objektiva ushtarake në brendësi.

Megjithatë, shkalla e dëmit është e vogël në krahasim me shkatërrimin e shkaktuar nga bombardimet ruse të qyteteve dhe qytezave të Ukrainës që kur ata filluan pushtimin e tyre në shkurt 2022.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit