Si të përgatisim në shtëpi një dezinfektant duarsh që vret 99% të mikrobeve!!

Mos i humb

Turqi, presidenti Erdoğan fillon Fushatën Kombëtare të Solidaritetit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka filluar Fushatën Kombëtare të Solidaritetit për të ndihmuar luftën kundër koronavirusit të ri (COVID-19), duke...

Iran, rritet në 2.757 numri i të vdekurve nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Iran janë shënuar 117 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e rritur në 2.757 numrin e...

Francë, 79 për qind e të vdekurve nga COVID-19 janë mbi 75 vjeç

Në Francë, 79 për qind e të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) janë të moshës 75 vjeç e më lart, transmeton...

Të dhënat më të fundit nga Infektivi, 3 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë

Ka shkuar në 146 numri i personave të infektuar me koronavirus në Shqipëri. Nga të dhënat më të fundit...

Si një masë e nevojshme profilaktike për këtë periudhë me prezencë të shtuar të formave virale (ndër to edhe të COVID-19) është edhe  dezinfektimi i duarve me një solucion të veçantë me veprim shumë të mirë antiseptik.

Në Europë qarkullon me shumë emra tregëtar si: Germ-X, Purell, Clean Well, LinkDes, Neovel, Sagrotan, Amuchina etj.

Çfarë mund të bëjmë në një moment që nuk gjendet ky lloj solucioni dezinfektant në rrjetin e farmacive apo supermarkete?

Antibakterial

Zgjidhja është e thjeshtë,  të kërkoni në farmacinë tuaj këto 4 produkte:

1- 1 litër Alkool Etilik 96% … (jo nga ai i ÇNATYRUAR)

2- 1 flakon 100 ml Ujë i Oksigjenuar 3%

3- 1 flakon 50 ml glicerinë

4- Ujë i distiluar

Atëherë për të përgatitur 1 litër solucion dezinfektant për duart,  të efektshëm dhe të një cilësie shumë të lartë nevojiten:

833 ml Alkool etilik 96 % + 15 ml Glicerinë + 42 ml ujë i oksigjenuar 3% dhe së fundmi i shtohet edhe 110 ml Ujë i distiluar.

Me këtë formulë ju sapo përgatitët një super solucion dezinfektant që sipas preferëncës mund t’i shtohen edhe 5 ml Aloe Vera dhe Vaj Bajame për të evituar tharjen dhe acarimin e lekurës së duarve.

Përgatitur nga farmacisti Edmond Pistja, Zv/ President i Urdhrit të Farmacisteve të Qarkut Lezhë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...