SpaceX dhe NASA vonojnë nisjen e astronautëve

Mos i humb

SpaceX dhe NASA kishin caktuar të nisnin katër astronautë që përfaqësonin katër kombe dhe agjenci hapësinore anembanë globit në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, por nisja e tyre u anulua papritur të enjten në mbrëmje, shkruan CNN.

Anija kozmike e astronautëve SpaceX Crew Dragon ishte planifikuar të nisej në Florida në orën 3:50 të mëngjesit të së premtes.

SpaceX përmes një postimi në rrjetet sociale tha se po shtynte kohën e ngritjes për të Shtunën, 26 Gusht në orën 3:27 të mëngjesit sepse “u jep ekipeve kohë shtesë për të përfunduar dhe diskutuar analizat”.

SpaceX lëshoi raketën më të fuqishme të ndërtuar ndonjëherë. Ndikimi i tij ndihet ende në këtë komunitet të Teksasit.

Ndërkohë parashikimet e fundit nga Forca Hapësinore e SHBA-së, e cila mbikëqyr lëshimet e raketave, parashikon një shans 95% që moti të jetë i favorshëm për ngritjen e së Shtunës.

Thuhet se katër astronautët që do të nisen në bordin e këtij misioni, të quajtur Crew-7, përfshijnë Jasmin Moghbeli të NASA-s, i cili do të jetë komandanti i misionit; Astronauti danez Andreas Mogensen, që përfaqëson Agjencinë Evropiane të Hapësirës; Satoshi Furukawa i Agjencisë Japoneze të Kërkimit të Hapësirës Ajrore, ose JAXA; dhe kozmonauti rus Konstantin Borisov i Roscosmos.

Astronautët e Crew-7 do të kalojnë rreth pesë ditë duke marrë përsipër operacionet nga astronautët e SpaceX Crew-6, të cilët kanë qenë në stacionin hapësinor që nga marsi.

Ky mision do të shënojë fluturimin e tetë të operuar nga NASA dhe SpaceX si pjesë e programit të ekuipazhit komercial të agjencisë, i cili ka transportuar astronautët në stacionin hapësinor që nga misioni i parë me ekuipazh të SpaceX në 2020.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit